| lololory24 a întrebat:

Hei mi-am cumparat doi hamsteri acum o saptamana femela si mascul dar am observat ca ei se tot scarpina am crezut e de la rumegusul cu arome de lamaie deoarece masculul avea blanita de pe cap spere corp lucioasa ca si cum ar fi uda si le-am pus un rumegus clasic nu mai era blanita asa dar tot se scarpinau dar cred ca ori au purici dar nu am vazut nimic umbland pe blanita lor asa ca ori sunt anticarieni deoarece nu le-am curatat cusca cand am cumparato si am curatato cand le- am schimbat rumegusul cu apa ca nu stiu cu ce sa o dezinfectez sau poate se scarpina din cauza mancari.

Va rog ajutatima ce au sau daca trebuie sa ma duc la veterinar cat ar fi un consult la doi hamsteri

Dau funda

Răspuns Câştigător
| pisicuta123456789 a răspuns:

Buna! Poate fii deranjat si de mediu, poate fii de la caldura, mancare, sau poate are pariziti externi. daca este zburlita sau ciufulita poate semnifica existenta unei afectiuni, caderea parului indica o afectiune dermatologica sau infestarea cu parazitisad). Mai bine intrebi un veterinar ceva, Sanatate hamsterului! happy Funda?