| Doina_Muntean_1971 a întrebat:

Hei TPU.am avut un perus,care nu prea se juca era calm si mai zbura prin camera dar foarte rar,statea mai mult in colivie,si a murit su stiu de ce.
iar acum mi-am luat altul,adica ieri mi l-am luat,el ciripeste,si este zglobiu,o sa i dau si lui drumul dar mai intai sa se obisnuiasca cu noi, cam peste 8, 9 zile.el inca nu este adult dar nici pui sa zicem ca e adolescent ceva de genu

voi ce credeti primul era bolnav?
al doilea este perfect sanatos sau speriat?

14 răspunsuri:
| Daniel9988 a răspuns:

Cel mai probabil primul a avut probleme de acomodare.Perusii se iau cate 2(asta daca vrei sa traiasca)-femela si mascul.Ii sterilizezi pe amandoi, ca sa nu faca pui si gata.

| Doina_Muntean_1971 explică (pentru Daniel9988):

Sa stii daca are partener/partenera nu te mai baga in seama.crede-ma i-am intrebat pe toti veterinarii(nu chiar pe toti)si asa au zis.eu totusi cred ca era bolnav, pentru ca l-am lut din piata si acolo era curent, si ei sunt foarte sensibili

| dyckă a răspuns:

Pai primul cred ca era bolnav avea ceva daca era mai bleg, iar al doilea daca este mai zburdalnic este sanatos dar si speriat in acelasi timp.Am avut si eu dar imi luam doar cate doi ca sa nu fie cate unu singur ca poate si asta este o problema si dupa un timp lasam colivia deschisa si cand ieseau impreuna si intrau impreuna se intelegeu foarte bine pana ce mi-a intrat pisica in camera. crying

| Doina_Muntean_1971 explică (pentru dyckă):

Imi pare rau pentru tine.dar daca mai vrei papagali ia doar unul, si baga-l in sema, daca i iei doi nu te mai baga in seama

| Daniel9988 a răspuns (pentru Doina_Muntean_1971):

Tu vrei jucarie, sau animal? Tie ti-ar placea sa te tina un urias intr-o cusca, singura, fara alti oameni? App tu esti cea din fotografie? Daca da, atunci nu imi da sfaturi la doar cei 9-10 ani pe care pari sa ii ai.Nu stii asa de multe.

| dyckă a răspuns (pentru Doina_Muntean_1971):

Ba din contra i-am invatat sa mi se aseze pe umeri sa imi vina in palma cand state-am cu mana intinsa dar toate astea nu intr-o zi in timp m-am interesat despre dresarea lor comportament si multe alte chestii.

| Doina_Muntean_1971 explică (pentru Daniel9988):

Nu nu sunt cea din fotografie am 20 de ani

| Doina_Muntean_1971 explică (pentru dyckă):

A ok mersi

| AntoniaRules a răspuns (pentru Doina_Muntean_1971):

Hey!

Nu minti ca ai 20 de ani ca nu te ajuta.Nu ii baga in seama!
Crede-ma, e mai bine asa!

| Doina_Muntean_1971 explică (pentru AntoniaRules):

Ok,stiu dar dupa aia iar incep cu chestiile si ma deranjeaza, dar ma bucur ca suntem prietene si ca esti de incredere.
winking

| AntoniaRules a răspuns (pentru Doina_Muntean_1971):

Si eu ma bucur ca suntem prietene.Te voi ajuta cu mare placere oricand!
Nu am prea putut scrie pentru ca am avut tezele saptamanile astea si a trebuit sa invat.Ps.Miam luat un hamster.

| Doina_Muntean_1971 explică (pentru AntoniaRules):

Ce dragut, te inteleg cum i cu testele si tezele.

multumesc, si cand ai tu nevoie de ceva poate te pot ajuta

| Alexx155 a răspuns:

Am avut si eu perusi. Daca e singur, cum am avut si eu prima data, moare, ii trebuie partener/partenera. Face asa deoarece el e nou si nu e invatat cu mediul unde traieste, adica la voi acasa, dar se va obisnui, cum am zis, IMPORTANT E, Sa-i ieri partener/partenera.

| Doina_Muntean_1971 explică (pentru Alexx155):

Sa stii daca are partener/partenera nu te mai baga in seama.crede-ma i-am intrebat pe toti veterinarii(nu chiar pe toti)si asa au zis.eu totusi cred ca era bolnav