| Fabiana2R a întrebat:

Hei TPU am gasit azi dimineata un pui de vrabiuta cu o aripioara rupta, (tocmai cazuse din cuib), si l-am luat acasa, dar nu stiu ce sa fac...nu as vrea sa moara, afara nu l-am lasat sa nu il manance vreun motan...ce as putea s fac sa il ajut? sad i-am dat putin malai, dar nu mananca mult

5 răspunsuri:
| IIII a răspuns:

Si mama mea a ingrijit pui de pasari parasiti(unul de prumbel si 3 de ciocanitoare). Ciocanitorile s-au facut mari,le-au crescut pene, si mama le-a pus inapoi in scorbura din gradina,unde le gasise.Dar a doua zi deja au disparut,le mancase o pisica.
Si porumbelul la fel,l-a abandonat ma-sa,si noi l-am ingrijit o gramada de timp, pana s-a facut mare si a putut manca singur.L-am dus in pod, cu ceilalti porumbei ai nostri.Dar fiindca nu l-a invatat nimeni sa zboare, l-a mancat si pe el pisica...
Deci nu prea ai ce sa faci.Da-i malai in continuare(cu apa) si ai grija de el. Daca nu moare si vrei sa-i fie bine, pastreaza-l ca altfel e tinta sigura pentru alte animale.

| Fabiana2R explică (pentru IIII):

Va fi dificil, am si pisica! laughing)

| IIII a răspuns (pentru Fabiana2R):

Cumpara cusca de papagali tongue

| VladGH a răspuns:

Du-te la locul unde l-ai gasit si vezi daca ii gasesti cuibul, daca il gasesti urcal in cuib si lasa-l in soarta lui. Ca-ci la tine nu va trai mult.

| georgeslick17 a răspuns:

Si mama mea a ingrijit pui de pasari parasiti(unul de prumbel si 3 de ciocanitoare). Ciocanitorile s-au facut mari,le-au crescut pene, si mama le-a pus inapoi in scorbura din gradina, unde le gasise.Dar a doua zi deja au disparut, le mancase o pisica.
Si porumbelul la fel, l-a abandonat ma-sa, si noi l-am ingrijit o gramada de timp, pana s-a facut mare si a putut manca singur.L-am dus in pod, cu ceilalti porumbei ai nostri.Dar fiindca nu l-a invatat nimeni sa zboare, l-a mancat si pe el pisica...
Deci nu prea ai ce sa faci.Da-i malai in continuare(cu apa) si ai grija de el. Daca nu moare si vrei sa-i fie bine, pastreaza-l ca altfel e tinta sigura pentru alte animale