| GutzEmy07 a întrebat:

Salutare, TPU am si eu o intrebare. Am o catelusa in varsta de 3 luni si as vrea sa stiu daca e bine sa o las pe strada sa latre la caini...(as vrea sa devina un caine cat mai rau). e bine sau nu? Sau ziceti-mi metode prin care o pot face agresiva... e rasa ROTWEILLER!

ASTEPT PARERI!

5 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Toate bune si frumoase pana latra cainii la el(ca E MIC).
Nu e bine, exista foarte multe cazuri de Rotweilleri care, invatati cu agresivitatea(si privati de socializare) au ajuns sa isi omoare stapanii.
Deci, educatul acestei rase nu este cel mai usor lucru. Daca vrei sa fie rau, nu lasa pe toata lumea sa il mangaie(pentru ca devine afectiv), are nevoie sa stie ca tu esti singurul lui stapan, doar tu ii dai de mancare, doar tu il plimbi, doar tu il mangai.(de altfel aceasta rasa nici nu prea accepta mai multi stapani)
Nu e bine sa il inveti sa latre la caini pe strada pentru ca se va obisnui asa. Si va face galagie, te va trage dupa el, etc. E bine sa il inveti sa ii ignore, sa-i trateze cu indiferenta. Il tragi de lesa, ii spui ca nu e bine, ii dai usor peste bot. Iar pe caini incerci sa-i eviti.(sa nu arunci dupa ei, s-ar putea sa nu le placa, mai ales daca esti cu un caine).
Daca se intalneste cu un caine in parc(cainele cuiva) si ti se pare ca latra doar din joaca e perfect normal, si sa latre si sa se bata din joaca, face parte din formarea caracterului sau.
Retific, tu nu vrei ca el sa fie rau, tu vrei sa te protejeze. Si o va face, pentru ca e in natura lor sa isi apere teritoriul si stapanul. Pentru asta au fost creati. Dar in toate celelalte situatii trebuie sa fie calm sa nu sara la oricine din orice.
PS: 1.Cand va fi mare, nu-l lasa mult in caldura, poate deveni periculos.
2. Daca nu a inceput deja, urmeaza varsta la care va roade tot, ai grija sa aiba jucarii. Nu-i da pantofi vechi, ii vei da de nteles ca poate roade orice pantof si te vei trezi fara bocanci. laughing
Daca mai ai nevoie de un sfat legat de asta, cauta-ma.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

A, era fata!
Scuze c-am folosit masculinul...

| GutzEmy07 explică (pentru anonim_4396):

Lasa-mi te rog frumos ID tau de mess sa imi dai si mie cateva sfaturi!:* Mersi mult!

| Ioanadulcik a răspuns:

Ei de felul lor sunt rai dar nu e bine sa-o lasi acum e prea micuta si poate sari in fata unei masini mai bine mai astepti sa creasca acum poti sa-o dresezi cand vede pe cinev strain sa latre cauti pe net cum dresezi un Rotweillerwinking... Sper ca te-am ajutat :X

| Anneshht a răspuns:

Aceasta rasa de caini este foarte pretentioasa. Trebuie dresata in asa fel incat sa stie atunci cand trebuie sa muste, sa latre ( nu sa latre la orice zgomot su miscare pe care o faci in casa) sa se joace. Nu trebuie sa o faci agresiva, trebuie sa stie sa se si joace. Latratul este ceva din instinct pentru caini la fel cum este la noi fiecare gest pe care il facem atunci cand ne lovim. Tu trebuie doar sa o inveti cand este bine sa faca un lucru si cand nu. Nu rezolvi nimic daca o faci un caine cat mai rau, nu cred ca este caine de patrula. Trebuie sa apere casa si stapanul, ceea ce va fi din instinct. Inat-o sa nu faca in casa ( daca nu a invatat deja), apoi o poti dresa mai intai cu simple comenzi gen : sezi, culcat, aport, da labuta, mort, iar mai apoi, pe la 6 luni comanda i-al, in care va ataca caine, om. sau depinde la cine te referi. Nu este usor sa dresezi un caine, dar este un lucru ce trebuie facut. Mult succes.