| blackmoon a întrebat:

Hei TPU am si eu o intrebare vreau sa imi cumpar un acvariu dar nu stiu de ce mai am nevoie pe langa el...in afara de pesti nu vreau multi vreo zece sunt suficienti dar nu stiu ce le trebuie de plante, si am auzit ceva de filtru de aer sau cum? si cum trebuie schimbata apa? astept pareri de la cunoscatori

Răspuns Câştigător
| PяĬɔhĬηĐεℓ a răspuns:

Buna,draga blackmoon! Cred ca te pot ajuta! De exemplu eu am in acavriu:
filtru de aer, pietre speciale de acvariu, plante acvatice(eu am din plastic dar poti si reale sa iti iei), niste ornamente(castel pentru ei micut, o broscuta dar nu din palstic! etc)si sistem de iluminare! Cam atat iti trebuie nu iti trebuiesc multe luucruri!

OK sa incepem cu schimbarea apei!
In primul rand pune pestii intr-un vas cu apa (unde sa aiba putin spatiu sa inoate)
Al 2-lea pas:du-te la chiuveta si scoate toate ornamentele din el si scoate-i si pietrele speciale.Le speli bine bine si sa nu uiti sa speli filtrul in interior! Clatesti bine bine toate chestiile din el!(nu uita sa speli si capacul si acv)
Al 3-lea pastongueune pietre speciale noi si pune apa in acvariu(de preferat de la robinet)si trebuie sa ai mereu niste medicamente speciale vitamine care sa le pui in apa de fiecare data cand speli acvariul(cand il pui la loc pui vitaminele in apa curata din acv) si asezi toate ornamentele filtrul sistemul de iluminare etc la locul lor cum erau sau daca vrei schimbale locul!
Al 4-lea pas: pune pestii in acvariu si lasa-i sa inoate in apa proaspata!
Sper ca ti-am fost de ajutor!

| PяĬɔhĬηĐεℓ a răspuns (pentru PяĬɔhĬηĐεℓ):

Scuze scuze am gresit undeva...am uitat sa specific ca nu trebuie apa proaspata de la robinet! Pui apa de la robinet in niste sticle si o lasi cateva zile (aprox. 2 zile)la decantat! Sa nu uiti acest detaliu caci este foarte important! Aici e vina mea ca nu am specificat!

| PяĬɔhĬηĐεℓ a răspuns (pentru PяĬɔhĬηĐεℓ):

Iti mai dau niste mici informatii!
1. Pietrele speciale daca le speli bine bine nu trebuiesc altele noi...cum vrei tu faci!
2.In loc de acele vitamine poti sa picuri putina sare ca sa se dezinfecteze apawinking
Succes!

8 răspunsuri:
| niku93 a răspuns:

In nici un caz sa nu faci cum zice superdoggy daca vrei sa nu-ti moara 5 pesti pe saptamana.
citeste si reciteste tot ce e scris in link-ul de mai jos.
cu acvaristica nu e de joaca.

http://forum.acvarist.ro/showthread.php? 77-Inceputul(primul-acvariu)

daca iei un acvariu pana in 50 de litri, recomand un piatra de aer + burete.

uite ce as baga eu in 50l.

10x Microrasbora Galaxy
http://www.poissons-exo.com/upload/microrasbora-sp-galaxy.jpg
Red cherry shrimp
4x Corydoras Panda
http://bluegrassaquatics.com/......ULAR_1.jpg

Red cherry shrimp (crevete)
http://nanocaridina.weebly.com/uploads/1/1/2/7/11271778/5734634.jpg
daca mai vrei informatii, poti sa ma contatezi pe pm sau poti sa-ti faci cont pe forumul respectiv si sa intrebi acolo.

| Roxin_Alex_1989 a răspuns:

Pe langa acvariu mai iti trebuie o pompa de aer cu furtun si piatra de aer, un filtru, un incalzitor cu termostat si decor.

trebuie sa schimbi apa o data la o saptamana.nu pui apa direct de la robinet contine mult clor o lasi o zi sa se decanteze sau iti iei o solutie speciala.

ciclatul acvariului dureaza cel putin 5 zile.il ciclezi cu o solutie speciala sau cu mancare de pesti foarte putina.

pestii nu trebuie hraniti in exces.
temperatura in acvariu trebuie sa fie intre 23 sai 26 de grede.iti mai trebuie si o lampa sau neon.

| Roxin_Alex_1989 a răspuns (pentru Roxin_Alex_1989):

Am uitat mai iti trebuie un termonetru si pietris (daca vrei nu neaparat)acvariul nu il lasa in lumina soarelui(directa de exemplu geam)

| YunoGasaiEceaMaiTARE a răspuns:

Pai un pestisor de aur nu neaparat da unu mic care sa nu creasca mare in inaltime un castelus niste nisip plante acvatice corali da nu prea mari sa aiba si el loc sa inoate si mancare de pesti dar daca poti ia 2 pestisori.Ca singur se va simti foarte singur

| picur a răspuns:

Salut.am si eu 2 acvarii. in primul rand sa iti iei un acv de aproximativ 40 de litri, cam asa se calc la un peste aproximativ 23 litri de apa. pompa de apa cu burete si dc ai buretele destul d mare atunci ii necesar dc schimbi apa 1 la o luna.incalzitor de apa cu termometru, pietre decorative, plante vii sau din plastic(depinde ce pesti vrei sa-ti iei), capac cu neon inclus. daca iti iei acv sa-ti iei si vitamine si malachite green (is picaturi ce pui in apacand schimbi apa fara sa ii ti ctv zile sa stea) si vezi cand ii cumperi pesti sa intrebidc se pot tine intr-un acv sa nu se pitige intre ei sau sa se manance... si sa-ti iei pesti sanitari pentru ca iti curata acv. bafta pentru ei