| Ion_Aura_1968 a întrebat:

Buna as avea si eu o intrebare in luna mai am avut un catel de 3 luni care a murit de parvoviroza acum dupa 8 luni am gasit sa adopt un caine de 1 an si 4 luni as vrea sa stiu daca il afecteaza cu ceva el avand toate vaccinurile facute la zi

1 răspuns:
floresdemayo
| floresdemayo a răspuns:

Primul pui a murit fiindcă nu l-ai vaccinat la timp și a avut ghinionul să se îmbolnăvească. Prima vaccinare se face la 5-6 săptămâni, fiindcă până atunci cățeii sunt protejați de anticorpii primiți de la mamă.
Dacă ai un alt cățel și l-ai vaccinat e f. bine! Vaccinul polivalent îi conferă imunitate totală, mai ales dacă i s-a făcut antirabicul, care e cel mai important vaccin (din păcate, orice veterinar refuză să i-l administreze, dacă nu accepți microciparea cățelului, de aceea e bine să întrebi medicul dacă i l-a administrat!), doar așa va fi ferit de boli grave (parvoviroză, hepatită, boala lui Carree/jigodie etc), cu rata f. mare de mortalitate. Din moment ce e vaccinat, va trăi fericit, dacă vei avea grijă de el. Ai grijă, vaccinarea se efectuează anual, înainte cu 6-7 zile de la ultimul vaccin, cu condiția ca câinele să fie sănătos și să nu prezinte o stare generală proastă. Orice vaccinare trebuie să fie precedată de administrarea unui antiparazitar intern (Pratel, Biheldon, Drontal etc), obligatoriu. De fapt, e recomandat să se administreaze din trei în trei luni, contra paraziților intestinali. Și vei avea un cățel sănătos! happy