| Miscelaneea a întrebat:

As vrea sa-mi iau un caine Husky, dar nu sunt sigura. am citit pe internet si am vazut ca jumate din persoane zic ca se intretine greu si ca mananca mult. si jumatate ca sunt prietenosi, nu ai probleme cu el si etc etc..Si nu mai stiu ce sa cred thinking
Am cateva intrebari :

1. Le trebuie spatiu mult?
2. Au nevoie neaparat de vreun tovaras? ( daca da, trebuie de aceeasi rasa sau nu conteaza?)
3. Ce mancare ar trebui sa-i dau?
4. Naparlesc chiar atat de mult pe cat se zice?
5. Daca se intalneste pe strada cu alti caini se intampla ceva?:-s
6. Cam de cate ori trebuie racoriti, pe zi, vara?
7. Am si iepure. S-ar putea sa mi-l atace sau ceva?
8. Le trebuie cusca mare?
9. Trebuie des dusi la veterinar?( am auzit ca sunt foarte bolnaviciosi)
10. Pentru intretinerea lor trebuie platit mult?
Si in concluzie..Sunt greu te intretinut sau nu?laughing

P.S : Locuiesc la curte.

9 răspunsuri:
| viotedy a răspuns:

In concluzie-mai bine nu-ti lua.Alege alta rasa.E frumos dar..cam atat.

| Miscelaneea explică (pentru viotedy):

Mi.am dorit caine de.asta de cand ma stiu sigh

| Syndre a răspuns:

1. Da
2. În general, da, pentru că se plictisesc foarte ușor. Poate fi și o pisică, atâta timp cât câinele e învățat de mic cu ea. (Dacă tu îi acorzi mult timp și-l lași să stea pe lângă tine și membrii familiei atunci e okay și fără alt animal de companie).
3. Ca la orice câine de talie mare, e bine să-i dai atât mâncare pentru câini cât și mâncare normală.
4.Da
5. Aici depinde de câine și cât de educat este, rasa în general e prietenoasă dar pot fi destul de agitați așa că ar trebui să ai grijă.
6. O dată pe zi e okay atâta timp cât nu e foarte- foarte cald(iar dacă e, e indicat să-l lași în casă).
7. Da, destul de probabil. Husky sunt una din rasele cu cele mai puternice instince primare, cel de vânătoare nu face excepție. Majoritatea câinilor din rasa asta omoară animalele mici.
8. Da, au nevoie de mult spațiu.
9. La fel de des ca orice alt câine de talie mare, dar ai grijă că nu suportă deloc temperaturile ridicate și ca să eviți probleme vara trebuie să-i lași în casă.
10. Destul, cam ca la orice câine de talie mare.
Și în concluzie, sunt greu de întreținut. Lăsând la o parte problemele care le-ai pus tu, sunt una din cele mai gele mai grele rase de dresat fiind foarte încăpățânați și au un instinct de haită foarte puternic așa că trebuie să știi cum să te impui. Multă lume își cumpără Husky pentru că le place cum arată fără să știe cât de dificili sunt de fapt și apoi îi abandonează, așă că te sfăteuiesc să te gândești bine. Nu recomand rasa asta decât la persoane care sunt experimentate în creșterea câinilor.

| Dobrin_Maria_1999 a răspuns:

De care husky?

| ioanax2004 a răspuns:

1.Nu au nevoie de spatiu prea mult dar eu in loc de cusca l-as pune in lant, ar avea mai mult spatiu.
2.Nu au nevoie dar trebuie sa te ocupi mult de el si sa te joci cu el etc.
3. Nu are importanta dar sa nu fie o porcarie.
4. Naparlesc, orice caine naparleste dar ai putea sa il perii zilnic! I-ar placea mult!
5. Depinde de cum il educi.
6. Daca sta afara nu cred ca trebuie.
7. Din nou, depinde cum il educi.
8. Nu, din nou, ar fi bine sa il pui in lant si sa ii dai drumul prin curte in fiecare seara sa alerge.
9. Nu, decat daca are ceva anume.
10. Nu, ca la orice alt caine.

| Petrican a răspuns:

Daca locuiesti la curte nu e nici o problema cu spatiul, nu e nevoie neaparat de un tovaras dar va trebuii sa te ocupi de el ca sa nu se simta singur. Cat despre mancare nu sunt foarte pretentiosi. Husky naparleste dar cu un periaj pe saptamana se rezolva...nu se va intampla nimic daca se intalneste cu un caine, asta depinde de celalalt caine. Nu stiu daca iti va ataca iepurele dar daca iti iei husky pui poti sa-l lasi cu iepurelem ca sa se imprieteneasca. Le va trebuii o casca cat sa aiba putina umbra si sa nu stea in ploaie pentru ca nu le va fi frig. Va trebuii sa-l duci la veterinar o data pe luna pentru un control doar daca vrei.....in concluzie, nu sunt greu de intretinut dar va trebuii sa petreci mult timp cu el si sa-l plimbi.

| Petrican a răspuns (pentru Petrican):

Cusca* nu casca

| Miscelaneea explică (pentru Petrican):

..Inainte sa comentezi citeste de doua ori ceea ce am scris.

| eliana100 a răspuns:

1.nu neaparat, pot sta in lant
2.pot sta si singuri, dar se inteleg bine si cu alti caini
3.am auzit ca sunt bune Belcando si Royal Canin
4.nu, dar e bine sa fie periati periodic
5.husky se intelege bine cu alti caini, acum depinde de cainele cu care se intalneste
6.mereu, daca stau mai mult de 2-3 minute pe canicula trebuie dusi de urgenta la veterinar
7. daca iepurele sta in cusca si cainele nu are acces la ea, e bine
8.nu neaparat, dar totusi sunt caini de talie mare
9.trebuie ingrijiti cum trebuie si dusi la medicul veterinar periodic, in control
10.depinde, mancarea e de obicei scumpa
In concluzie, cainii husky mi se par o alegere buna.