Întrebare recomandată | Nistor_Valentin_2002 a întrebat:

Cam cat costa intretinerea unui labrador lunar? Trebuie neaparat sa ii cumpar mancare speciala de caini? Pot sa il tin afara in cusca? Stau la curte
Va rog sa ma sfatuiti nu vreau sa fac o alegere gresita. Nu stiu daca sa imi iau unul sau nu.
Cat mai multe rasp m-ar ajuta

Răspuns Câştigător
| Alexul99 a răspuns:

Da, poti sa il tii afara, pana la urma de ce sa il bagi in casa daca stai la curte? Doar ca nu ar trebui sa il legi, lasa l sa umble prin curte, cat despre mancare.ii poti lua mancare pentru caini, poti sa ii mai dai si mancare gatita chiar sau carne, oase nu.
Iti dau un sfat, nu face greseala sa cumperi cainelui mancare mai scumpa decat cea pe care o cumperi pentru. tine, cunosc multi care au facut asta si au ramas faliți. Pana la urma e doar un caine, ce conteaza rasa? Sa ii vezi pe aia de la sate cum mananca știuleți de porumb, ne fiert laughing)

| ArinaWolf a răspuns (pentru Alexul99):

Sa nu iti iei animale vreodata, e mai bine pentru ele!

| Alexul99 a răspuns (pentru ArinaWolf):

Dormi tu frate cu cainele in pat. Daca tot asa de mult ii iubesti.
De fapt ce zici, renunti la job si la absolut tot ca sa ai grija de el, tu poti sa mananci paine cu salam, atata timp cat cainele are mancare d-aia la10 lei portia e bine. Sunteti atat de penibili.
Un animal il iubesti, e adevarat, dar ce spui tu este obsesie nu iubire laughing

| ArinaWolf a răspuns (pentru Alexul99):

Da,dorm cu el in pat, stai linistit happy se numeste grija fata de o creatura, daca parintii tai nu au stiut cum sa te invete despre compasiune si iubire fata de orice vietate cred si eu ca ti se pare obsesie

4 răspunsuri:
| ArinaWolf a răspuns:

Daca iubesti cu adevarat animalele, nu o sa fie "doar un caine" cum este pentru 'Alexul99'. Daca vrei un catel, adopta unul si adopta un catel daca esti dispus sa ai grija de el 100% si sa il iubesti, nu sa-l tii toata viata lui intr-o curte aruncandu-i orice porcarie ca sa manance. Da, pe perioada verii si cat este cald afara poate sta in curte dar trebuie oricum sa il duci la 1-2 plimbari in fiecare zi.
Da, ii poti da mancare gatita (ex. Orez cu carne) dar niciodata paine, dulciuri, oase mici (ii poti da oase mari de vita sau porc fierte in prealabil) si daca chiar vrei neaparat un labrador, da, trebuie sa ii dai mancare speciala altfel o sa-i cada blana, poate face dermatita sau sa devina obez si obezitatea duce la probleme mult mai grave (crede-ma stiu, am metis de labrador)
Trebuie sa ii dai mese le ore fixe, in cantitati potrivite, trebuie sa il vaccinezi in fiecare an la timp si sa ii faci deparazitare externa lunar si interna la cateva luni.
Nu sunt o persoana bogata si nu pot sa spun ca 'ma rupe la bani' hrana dar tebuie sa fii pregatit in cazul unei probleme medicale, daca nu planuiesti sa il tratezi in caz car are o problema medicala, nu iti lua catel, nu chinui un suflet de dragul 'frumusetii' unui caine de rasa!
Cand vremea devine rece catelul trebuie tinut in casa, daca nu e caine ce are specificul unei zone foarte reci atunci catelul trebuie sa stea in casa. Daca tie iti este frig, o sa-i fie si lui, blana il protejeaza cat sa iasa la o plimare cel mult, in zilele extrem de reci o sa-i trebuiasca o haina pe care o poti cumpara de la petshop.
Da, poate taranii isi tin cainii legati in lanturi, le dau sa manance oase de pui, mamaliga si paine, au 3 lemne care constituie 'adapostul' pe toata perioada anului pentru acel catel dar daca ei fac asta nu inseamna ca acei caini sunt fericiti si au o viata frumoasa! Daca tu ai trai toata viata intr-un lant si ai trai in acele conditii nu cred ca ti-ar placea!
Un animal este o responsabilitate, este un membru al familiei si daca nu esti pregatit sa ii acorzi aceeasi atentie si ingrijire atunci renunta la aceasta idee! Catelul meu a avut probleme de sanatate de destule ori si mereu au fost costisitoare sau foarte costisitoare dar nu as da timpul inapoi o secunda, nu-mi trebuie un leu din banii aia inapoi. Am si un papagal si la fel procedez si cu el, pentru mine sunt membri ai familiei pe care ii iubesc enorm si pe care ii apar indiferent de ce se intampla!
Daca crezi ca esti pregatit, eu iti recomand totusi sa vizitezi adapostul deoarece labradorul este o rasa populara si este foarte posibil sa gasesti labradori tineri in adaposturile pentru catei si poti sa dai sansa unui sulfet sa aiba o familie, parte de ingrijire si multa iubire si prietenie!