| Ade112 a întrebat:

Azi dimineata cainele meu nu prea a vrut sa manance doar imbiat, la amiaz nici imbiat nu a mancat.La plimbare a facut scaun moale aproape ca apa si dupa ce am ajuns acasa a mancat conserva singur.Seara nu a vrut iarasi mancarea uscata a mancat-o doar daca eu i-am dat.E diaree? Scaunul moale e semn de boala? A mai avut asa in urma cu cateva zile si saptamani deci e neregulat. Va rog ajutor sunt foarte ingrijorata.

Răspuns Câştigător
| LaLaura a răspuns:

Buna.
Niciodata daca face scaun moale nu este bine, asa se deshidrateaza si nu asimileaza nimic ce mananca. Plus ca e pe el in doare burtica, deci nu prea o sa iti mai manance si asa o sa slabeasca foarte mult.
Te-as sfatui sa te duci cu el la un veterinar, poate sa aiba probleme cu stomacul dar si o boala.
Incerca sa ii dai ceai de menta neindulciut cu apa ( pui un pic de ceai in apa de baut) si orez fiert cu un pic de carnita fiarta nesarata ( asa o sa manace orezul), daca tot nu e mai bine, fuga la veterinar pana nu se agraveaza si mai tare.

6 răspunsuri:
| RebecaTheNinjaGirl a răspuns:

Eu am 2 caini, iar la unul mi s-a intamplat la fel...
Sfatul doctorului:
Lasa-ti-i mancarea undeva si nu-l mai siliti cu nimic. va veni el singur sa manance.

Rezultatul:
acum mananca singur

| BarnaCamelia2001 a răspuns (pentru RebecaTheNinjaGirl):

Asta inseamna ca nu putem face nimic pentru el? Poate fi ceva grav iar noi ne comportam ca si cum nu me pasa de el?

| RebecaTheNinjaGirl a răspuns (pentru BarnaCamelia2001):

L-ai dus la doctor?

| LaLaura a răspuns (pentru RebecaTheNinjaGirl):

Daca faceam cum ziceai tu imi murea acum 1 an cainele cand avea aceleasi simptome, deoarece avea probleme cu stomacul si se deshidrata si organismul nu putea sa asimileze nutrientii, si mi-a slabit 3 kg in 3 zile.
Nu stiu ce medic veterinar ti-a recomandat sa il lasi sa aiba diaree fara sa ii faci nimic, dar sigur e veterinar doar cu numele.

| Şerbu_Gabriel_1998 a răspuns:

Fa-i o deparazitare interna.Si nu ii mai da conserva cand are diaree! dai alimente tari, alimente care sa inchiege stomacul.Fa-i si un ceai de menta neindulcit.

| Ade112 explică:

L-am dus la veterinar ieri si i-a dat pastile pentru diaree, pe care trebuie sa le ia doar cand face scaun moale... legat de pofta de mancare si eu si veterinarul zice ca poate s-a saturat de boabe daca mananca conserva.