| Andreea213 a întrebat:

Credeti ca este foarte rau sa-mi cumpar un caine de pe OLX.ro? Stiu ca poate fi corcitura, dar merge si asa pentru ca nu imi permit un caine scump. In descriere scrie ca e ci vaccinurile la zi si are carnet de sanatate. Dar inca ceva: ce scrie pe carnetul de sanatale la proprietar? Sau nu scrie nimic?

Ofer funda!

Răspuns Câştigător şi Apreciat de Editori
| Deliiiia a răspuns:

Bună, şi bichonul meu e luat în urma unui anunţ de pe olx şi e perfect sănătos şi de rasă pură. Ce trebuie să urmăreşti când vrei să cumperi un căţeluş:

- caută un vânzător din apropierea localităţii tale, evitându-i pe cei care,, trimit în ţară''
- vorbeşte la telefon cu vânzătorii- scade şansele ca anunţul să fie o farsă
- apreciază preţul în funcţie de rasă(preţul prea mic indică faptul că nu e rasă pură)
- caută mereu căţeluşi cu carnet de sănătate şi vaccin, întreabă dacă au cip
- dacă vrei o anumită rasă cere să-i vezi părinţii, ca să-ţi dai seama cum va arăta la maturitate(cu alte cuvinte să nu fie o corcitură)
- bucură-te de noul tău prieten loial!

Secţiunea de proprietar a carnetului de sănătate este liberă, acolo vei completa tu. Cam ce căţeluş te-ar interesa? happy

| Andreea213 explică (pentru Deliiiia):

Ma gandeam sa-mi iau un golden retriver si multumesc pentru raspuns.

| Deliiiia a răspuns (pentru Andreea213):

E un câine superb, dacă mai ai nevoie de ajutor să-mi scrii şi să mă anunţi când o să-l ai şi ce nume te-ai hotărât să îi pui. happy

4 răspunsuri:
| GlowingShadow a răspuns:

La proprietar trebuie sa scrie numele vanzatorului (in mod normal el ar trebui sa fie si proprietarul). Asta se poate schimba dupa ce cainele o sa fie la tine. Cere poza cu carnetul de sanatate, apoi scoate poza la imprimanta si arata-i unui medic veterinar. Daca totul pare in regula, ia-l. happy