| dyutza20 a întrebat:

De ceva vreme am gasit niste monezi vechi. Am incercat sa descifrez anul lor si am observat ca sunt destul de vechi. Una dintre ele este marcata cu anul 1816 deci are cam 198 de ani. Iar alta 1867 avand 146 de ani. Mai am si altele dar asta sun cele mai vechi. Caut de ceva timp pe internet un colectionar dar nu prea am avut noroc. Stie cineva cam cat valoreaza fiecare? Fundita >:

Răspuns Câştigător
| Balea_Alina_1996 a răspuns:

Sunt mai mult obiecte istorice, asa ca mai bine te duci la un muzeu de antichitati si mai mult ca sigur daca sunt valoroase si rare(evident) or sa ti le cumpere cei de acolo, daca nu, la banca, banuiesc:*

4 răspunsuri:
| andreicaia99 a răspuns:

Pai depinde pentru un colectionar ar putea sa iti dea ceva pe ele dar un om obisnuit nici nu il intereseaza. oricum monedele gasite nu au o vechime atat de mare incat sa valoreze mult. succes

| StefanRadu5846825 a răspuns:

Nu prea valoreaza mare lucru doar sa le duci la muzeu si sa iti iei pe ele ceva dar nu te gandi la sume mari. Eu sincer le-asi pastra si asi face colectie. Cand o sa fi mare o sa le arati la copii tai si o sa fie foarte mandri. Faci cum vrei. Bafta! Funda?

| Blaesar a răspuns:

Sunt destul de putini colectionari interesati de monede romanesti din perioada aia. Cu ceva noroc, ai putea lua cateva sute de lei pe ele. Depinde de starea lor si de cate monede cu acea valoare au fost facute.

| Exposito1 a răspuns:

Du-te la muzeul de istorie acolo ai putea afla cam cat valoreaza, e posibil sa ti le cumpere cei de acolo sau daca nu punele pe Tocmai.ro Mercador.ro Okazii.ro