| Crina112Sabina a întrebat:

Hei tpu.Ma puteti ajuta cu niste raspunsuri la intrebarile mele? Am o pisica gravida si as vrea sa stiu:

1Daca ii fac un culcus frumos (o lada de plastic mare cu polistiren sau ce e acela ce se pune sub meleminat numai ca mai moale in acel hol unde a nascut ultima data pe o carpa mai groasa vor fi sanse de a naste tot acolo?

2Cat timp este perioada in care e,, gravida pisica,,?

Răspuns Câştigător
| karsivan a răspuns:

Perioada de sarcina este de 60-65zile, daca este un loc linistit acolo pe hol fara prea multe zgomote da s-ar putea sa faca pui acolo, dar majoritatea au dambla sa se bage in sifonier unde este intuneric si liniste. Du-o de cateva ori la cos o sa inteleaga ea.

11 răspunsuri:
| ZoZoHeart a răspuns:

Gestația la pisică durează cam 60 de zile, iar pisica poți să fi sigură că în proporție de 90% va alege culcușul făcut de tine, deoarece ea caută un loc pufos. fi atentă să fie mai retras și mai ascuns culcușul, așa șansele să nască acolo sunt mai mari big grin

| Melymonade a răspuns:

Este o idee bună. Acel loc trebuie să fie cât mai cald și într-o cameră calmă (fără zgomot, etc). Pisicile nasc după 9-10 săptămâni. Sper că te-am ajutat happy

| Alexutz_Vladutz_1998 a răspuns:

Culcusul este foarte bun iar pisica naste in 9 saptamani adica prin varawinking Pa pa

| MagicalUnicorn a răspuns:

Pisica o sa iti caute singura un loc unde sa nasca, deci nu te speria daca o sa o gasesti ascunsa in locuri ciudate :p daca ii place culcusul facut de tine o sa nasca acolo. de obicei pisicile sunt gravide cam 9 saptamani.

| Lussy2 a răspuns:

S-ar putea sa isi schimbe locul unde naste.cel mai bine ar fi sa o 'urmaresti' cam perin a 8 ta sapt se sarcina...culcusule destul de bun.Nu uita sa o duci la veterinar.

| Crina112Sabina explică:

Multumesc toturor de raspuns. pisica era gravida de mai mult timp alaltaieri a nascut.Sunt 4 pisicei draguti si a nascut exact pe acel fol dar intr-un patut de bebelusi pufos si mai moale.Inca o data multumesc de raspunsuri mi-au fost de folos.

| Crina112Sabina explică:

Cam la cate zile isi deschid pisicii ochii?

| Meggie a răspuns:

Pisica mea naste intotdeauna in alte locuri. Face asta pentru ca noi sa nu stim unde isi face cuibul...eu te sfatuiesc sa o urmaresti pana vezi unde se aseaza :*

| elexa a răspuns:

1.Pisica trebuie lasata sa isi aleaga singura locul unde va da nastere puilor, dar trebuie sa te asiguri ca in acel loc are tot ce ii trebuie pentru o nastere buna.
2.Perioada de gestatie la pisici este de 9 saptamani.
Sper ca am fost de ajutor

| teodoradragutza2003 a răspuns:

1.Pisica va naste mereu in alte locuri departe de ochii lumii. Abia dupa cele 9 zile pisicii vor iesi si pana atunci nu lasa pe nimeni sa puna mana pe ei pentru ca pisica nu va mai simtii mirosul lor deci ii va manca si nimeni nu vrea asta. 2. pisica va sta gravida vreo 9 luni deci va naste prin vara.

| Eremia_Alina_1993_6Q5C a răspuns:

Da ea va naste peste 9 sap si ea daca ii vine sa nasc ape covor acolo naste dar ar cam trebui adica cu ai fc u un culcus ca pote se obisnuieste si acolo va naste