| anonim_4396 a întrebat:

Hei TPU,mi-am luat un perus nou insa nu roade deloc din acel os de sepie si e asa mai linistit, celalalt perus pe care l-am avut ciugulea mult din os ca cica este bun pentru cioc dar asta nici nu s-a atins de el de cand l-am luat..la ce este bun osul si de ce nu ciuguleste din el oare?

3 răspunsuri:
| darrio2007 a răspuns:

Inca nu s-a acomodat.Isi va reveni in cateva zile.

| paulpaul25 a răspuns:

Papagalul are nevoie de timp sa se acomodeze. Iti dai seama ca mediul lui s-a schimbat iar el e putin agitat din cauza mediului si a persoanelor din jurul lui. E stresat. E nevoie de putin timp sa se obisnuiasca si sa devina mai sociabil. Osul de sepie contine vitamine si minerale si saruri de care el are nevoie, dar nu toti papagalii sunt atrasi de asa ceva. Ei simt nevoie de a-si toci ciocul sau de sarurile respective. Sunt fiinte foarte inteligente, cand va avea nevoie de asa ceva cu siguranta v-a roade daca osul este acolo, 100% l-a observat si stie despre ce e vorba, pentru ca din firea lor sunt pasari foarte curioase. Are nevoie doar de timp de acomodare!

| Rebecca123 a răspuns (pentru paulpaul25):

Da..asa e mersi pentru sfatwinking