| MadalinaGabriela02 a întrebat:

Recent mi-am luat ca animal de companie un hamster pitic, nici o saptamana nu are, iar ieri dimineata am observat ca schiopata. Inca nu stiu cum a reusit, imi pot doar imagina posibilitatile, dar s-a intamplat peste noapte, intrucat ziua dinainte era perfect sanatoasa.
Ieri seara m-am dus la ea si i-am analizat labuta cu pricina si am observat ca e foarte umflata. Am nevoie de ajutor, va rog! Nu stiu ce ii pot face, iar veterinar nici macar nu stiu daca avem pe aici.

5 răspunsuri:
| TheRealFantasy a răspuns:

Cel mai probabil e de la vreo infectie, ai putea sa ii dai baytril dar cel mai bine e sa vizitezi un veterinar daca ai posibilitatea.

Daca nu, am auzit ca cimbrul este un antiinfectios bun. Fa o infuzie dintr-o mana de cimbru (cat pentru o cana/ceasca) si lasa-l acoperit 15-20 min apoi pune-l intr-o farfurie sau ceva nu foarte adanc si incearca sa pui labuta umflata in ceai vreo 1-5 minute apoi lasa-l sa mearga sau sa stea pe un servetel sa se usuce "la aer".

http://www.infuziedesanatate.ro/cimbrul-motive-si-modalitati-de-folosire/

| MadalinaGabriela02 explică (pentru TheRealFantasy):

O sa incerc cu infuzia de cimbru, intrucat unde locuiesc nu prea sunt veterinari si ar trebui sa ne deplasam mult si vreau sa evit sa o scot afara pe vremea asta, mai ales ca am inteles ca sunt foarte sensibili la frig. In cazul in care nu da rezultate, banuiesc ca nu am alta optiune decat sa sun la un cabinet veterinar si sa vad ce pot face. Intrebarea mea este daca infuzia trebuie facuta regulat, cum ar fi zilnic?

| TheRealFantasy a răspuns (pentru MadalinaGabriela02):

Daca este o infectie ar trebui sa isi faca efectul de prima data, dar cred ca poti insista facand asta zilnic dar cel mai indicat e sa intrebi un veterinar, chiar si prin telefon, te poate ajuta mult in depistarea problemei exacte si iti va da sfaturi sigure.
O infuzie nu ii va face rau in nici un caz dar nu as insista mai mult de 2-3 zile cu asta pana nu esti suta la suta sigura care e exact cauza inflamatiei.

| MadalinaGabriela02 explică (pentru TheRealFantasy):

Ok, multumesc enorm!

| LaElly11 a răspuns:

Probabil a călcat în ceva, dar cel mai bine sună la un veterinar în caz de nu este niciunul. Eu am avut probleme cu cățelul și am sunat la un veterinar din alt oraș care m-a ajutat mult si am rezolvat problema după indicațiile primite la telefon.