| Anonimais a întrebat:

M-am saturat de parinții mei prosti. Mama toată ziua cu bârfa, ca na, e casnica, tata muncește toata ziua iar în timpul liber bea si fumeaza pana nu mai poate. Cu ei nu poți avea o conversație normala ca iau totul în ras. Învăț foarte bine, dar lor nici nu le pasă. Mă simt atat de prost când la școală ne întreabă ce facem vara, iar eu sunt singura care nu pleacă nicăieri. Pana și cei mai săraci fac cumva și pleacă ba la mare, ba la rude în vizita. Ei pur și simplu nu mă scot afară din casa. Atât de tare nu îi mai suport ca le-am și zis de multe ori ca abia aștept sa plec de aici și sa scap de ei. Mă enerveaza absolut orice sunet pe care-l fac și plâng de multe ori din cauza lor. Ce as putea sa fac?

Răspuns Câştigător
| Trustmotorcy a răspuns:

Ai tot dreptul să nu te simți în regulă din acest motiv, nu am avut nici eu o familie în care să meargă lucrurile exact cum mi-am dorit, iar despre vacanțe nici nu se punea vorba. Știu cum este să simți frustrarea că până și cei mai săraci colegi ai tăi merg într-o vacanță la mare, iar tu rămâneai acasă fără o ieșire acolo cât de mică, din păcate trebuie să acceptăm prezentul.

Cred că într-o situație de acest fel este bine să te maturizezi, nu mă înțelege greșit. Este mai ok pentru tine să nu ai încrederea că vei stinge tot acest foc cu mai mult foc, schimbarea în bine trebuie să apară din partea cuiva. Părinții tăi au trăit altă perioadă și nu sunt conformi unei schimbări de atitudine, dar tu ești. Ai ocazia să înveți din greșelile pe care le observi la aceștia, să treci cu vederea și nu-ți consuma energia negativ.

Am cunoscut pe cineva exact ca și tine, într-o situație asemănătoare. Ce pot să zic, îmi doresc să te încurajez dar realitatea este că, persoana respectivă s-a detașat și a încercat să treacă peste părinții și rudele care nu se comportau frumos. În aceste momente refugiul se află în prieteni, în pasiuni și într-un loc de muncă probabil, într-o scăpare pe care o vei săpa singură.

Ai nevoie de suport moral, de asta te încurajez să ai prieteni și poate un iubit care să te înțeleagă, nu te arunca orbește în brațele oamenilor, alege pe cineva sincer și simplu. Lasă cât poți de la tine și focusează-te pe ceea ce îți place, ignoră și taie certurile, te lupți cu morile de vânt. Nu e nimic pierdut încă, până în ultimul moment lucrurile au șansa să se schimbe în bine.

Mi-ar face plăcere să îți ridic moralul dacă vei lăsa un răspuns. Îți doresc mult succes și ai încredere deși este rău acum, nu vor rămâne toate în același ritm de plâns și tristețe.

2 răspunsuri:
| IsabelaIssa a răspuns:

La rândul tău poate că o să fi mamă, o să porți în tine copilul tău, o să îi dai naștere, lucruri deloc ușoare. O să ai grijă de el așa cum știi tu mai bine și îți dedici pur și simplu ani din viață pentru el, pentru că viața ta nu va mai fi nimic din ceea ce a fost înainte. Nu este ok să îți judeci părinții. Învață să îi iubești, să îi accepți așa cum sunt, pentru că ei cu siguranță te iubesc necondiționat indiferent că ți se pare că nu îți fac poftele. Părinții tăi sunt o lecție pentru tine. Poate că ai nevoie să înveți ceva din asta - acceptarea, iertarea. Când o să mai crești și pleci departe de ei așa cum îți dorești acum, o să îi cauți, o să îți fie dor și o să îți dorești să le fie bine.

| 116111 TelefonulCopilului a răspuns:

Buna!

Hai sa stam de vorba. Vrem sa te ajutam.
Poti primi ajutor specializat in mod gratuit.

Asociatia Telefonul Copilului poate fi partenerul tau de discutii sau poate fi prietenul tau atunci cand te confrunti cu o problema. Confidentialitatea este cuvantul cheie in relatia ta cu serviciul Telefonul Copilului, oferit de organizatia noastra.
Apelul catre 116 111 este gratuit din retelele Telekom, de luni pana duminica, in intervalul orar 08.00 – 00.00. Mai multe poti afla si la: http://www.116111.ro/intrebari-frecvente
Pentru ca problemele cu care te confrunti reprezinta subiecte delicate si te-ai putea simti in largul tau mai degraba in mediul online, te indrumam sa ne transmiti mesajul tau la telefonulcopilului@telefonulcopilului.ro

Acum poti primi consiliere gratuita si direct de pe telefonul mobil, descarcand aplicatia noastra http://www.116111.ro/descarca-aplicatia

Asteptam sa te ajutam!