| anonim_4396 a întrebat:

Am nevoie de câteva sfaturi. Am un pudel/caniche, are aproape doua luni. M-am informat pe net ce trebuie sa mănânce (eu îi dau pedigree junior bobite și câteodată îi dau și mâncare umeda) Îi dau sa manance cam de 3-4 ori pe zi. Faza e ca mai face în casa, i-am luat niște covorașe absorbante dar nu face niciodată acolo, știu ca trebuie sa-l învăț dar sincer nu știu cum. Pe afară nu-l scot atât de des pentru ca am auzit ca pe la 3-4 luni trebuie scos pentru ca poate lua microbi si in plus mai poate fugi pentru ca e prea mic sa i pun lesa. De dresat, l-am învățat sa stea jos când îi spun (și il recompensez) Am auzit ca după 3 luni trebuie dresat. Noaptea plânge și pana nu mă joc cu el pana oboseste plânge incontinuu. laughing Acum nu știu, dacă face vreo prostie sau ronțăie ceva ar trebui sa-l cert dar mi-e mila de el laughing
nu știu dacă toate lucrurile astea le fac bine, de aceea vreau niște sfaturi de la o persoana care se pricepe. happy

1 răspuns:
| mihai69 a răspuns:

La vârsta lui e mai bine să îl hrănești cu orez cu carne și legume, decât cu porcăriile alea de boabe.
Afară îl poți scoate doar dacă ai o curte unde nu umblă alți câini sau alte animale. Sau după ce i se termină schema de vaccinare.
Cu pipilica pe preșulețul special e mai greu. puțini căței învață prostia asta.
Eu am rezolvat cu o folie de pvc (din aia care protejează parchetul când se zugrăvește, mai groasă) și după ce am început să mergem afară, am strâns-o.
Cu dresura, iar - depinde de pui. Unii prind ușor și repede, alții sunt încăpățânați și fac doar ce vor. Ca și copiii la școală. Unora le place cartea, altora joaca, iar unii sunt chiar rebeli. Sper să ai o potaie din aia care iubește învățătura.winking
De ros, o să tot roadă până pe la un an, sau chiar mai mult. Ceartă-l, dar nu exagerat. Oferă-i alternative: oase de la rasolul de vită, bucăți de lemn dur, o jucărie din aia făcută dintr-o funie înnodată.
Cât despre plâns - e normal. A rămas orfan săracul - ai vrea să râdă?!?