| JustMeAnca a întrebat:

Heii happyDeci ieri am gasit pe strada o pisicuta tare dragalasa. Statea in zapada si am luat-o acasa.Problema e ca e foarte speriata si habar n-am ce mancare sa-i cumpar..Are in jur de 6-7 luni si are niste dungulite pe cap. Dupa ce am citit pe net cred ca este salbatica.Deci...var rog, imi dati sfaturi ca sa o linistesc si mancare potrivita? Multumesc

Răspuns Câştigător
| Anonimuuuussssss a răspuns:

Trebuie sa ii cumperi mancare umeda pentru pisici de la wiskas, kitekat, friskies...etc si de asemenea bobite. Daca ii dai si bobite trebuie neaparat sa aiba un bol cu apa langa ele.Incearca sa vorbesti cu ea, sa o alinti si poti sa ii cumperi jucarii si sa te joci cu ea.Nu iti face griji in privinta varstei, pisicile se joaca la orice varsta.Astfel va veti apropia.Te felicit pentru fapta buna! Sa ai grija de ea si sa o faci mare. Sper ca te-am ajutat!

7 răspunsuri:
| DenisIonut01 a răspuns:

Wiskass din cate stiu nu trebuie sa ai dai lapte ci apa ca e prea mica
http://www.animale.ro/......e-pisica-1

| RoseOfTheFire a răspuns:

Awww foarte frumos gestul tau te felicit, si eu la fel mai fac, dar in special cu cateii am o pasiune pentru ei oricum dai ce mananci si tu.

| MrAnonymus a răspuns:

Pisica trebuie lasate cateva zile pana se va obisnui cu tine si cu noua casa.Pentru inceput trebuie sa ii cumperi mancare speciala(pe ambalaj sa scrie junior) sa aiba o cutie unde sa aiba mancarea si o cutie unde ei pune nisip special de pisici cu miros de pin.Joacate cu ea si in scurt timp va intelege ca ii vrei binele.O poti duce la veterinar la un control, la deparazitare sau chiar la un vaccin.Ai grija dupa ce se obisnuieste cu tine sa nu o mangai ff mult pentru ca se crede rasfatata si incepe sa zgarie si sa muste.

| MrBlue a răspuns:

Buna, poti sa ii pui un bol cu lapte si niste bucati de carne de pui taiate feli vreo 2-3. Daca ii va fi foame va manca daca nu mananca nu te speria, pentru ca a doua zi sigur va manca. Pana ii cumperi mancare pentru pisici poti sa ii dai carne, lapte. Eu iti recomand wiskas.

| tznkurgn a răspuns:

La inceput trebuie sa o lasi sa obisnuieasca cu tine, apoi trebuie sa o hranesti cu lapte!

| JustMeAnca explică:

Va multumesc din suflet.O sa-i cumpar wiskas junior si niste bobite Purina.Am auzit ca sunt bune.

| FanSims a răspuns:

Buna happy! Ii poti da mancare dar nu ceva tare pentru ca e mai usor sa manance.Ii poti da mancare o supa sau ceva ce mananci tu dar cu paine si sa fie despul de moale.Cred ca ea se va linisti singura daca nu se sperie de ceva. Poate aveti voi in casa ceva de care se sperie ea.Un caine sau un tablou.laughing.In rest te descurci tu. Daca mai ai animale inspirate si tu.Joacate cu ea... etc.big grin. Sper ca te-am ajutat.