| Madddi a întrebat:

Heii TPU., scuze categoria, dar am nevoie de raspuns urgent!
Cand le dadeam apa la cei 6 iepuri ( mari.) pe care ii am, am gasit un iepuras pe jos, in curte de la o femela. l-a nascut acum cateva zile. L-am ridicat, a "tipat" la inceput si l-am mangaiat putin. AM observat ca mama lui a ros cusca, iar el a cazut. totusi era la o distanta mare de cusca. Eu l-am pus inapoi, dar nu stiu. mama lui la respins, adica s-a urcat pe el. Nu stiu daca intentionat sau nu, dar ma tem sa nu il omoare. Ma bucurasem si eu ca o sa am 5 iepuri mici., dar nu stiu. Mai avem 2 femele, ambele si-au omorat puii, iar una a ramas cu unul care vede si e destul de marisor.
Am nevoie de un sfat. o sa moara cel pe care l-am ridicat pe jos? Totusi nu puteam sa-l las acolo.
Funda!:d

5 răspunsuri:
| Raduuuuuu a răspuns:

Incearca sa-l duci pe cel mic in alta cusca sau in alt loc pentru binele lui.Si sa il ai in atentie tot timpul pe cel mai mic ca se poate sa fie si bolnav.
Daca nu vrea sa manance du-l la veterinar sau daca vrei sal lasi sa moara du-l intr-un loc separat ca sa nu-i inbolnaveasca si pe ceilalti iepuri. Sper sa te ajute sfatul meu big grin... Funda?

| Madddi explică (pentru Raduuuuuu):

Nu e bolnav, doar ca nu stiu... nu vreau sa il omoare. Am mai tot fost pe la ei si mama lor nu i-a facut nimic, totusi ma cunoaste. Cand a fost mica a fost mereu langa mine. Il las pana maine, iar dupa ce vin de la scoala o sa vad daca il respinge sau nu.big grin

| Raduuuuuu a răspuns (pentru Madddi):

Ai dreptate încearcă să-i dai de mîncare.Să nul lasi nemancat pentru că e foarte mic. Sper sa nu moara puiuţulsad...

| Madddi explică (pentru Raduuuuuu):

Am fost pe la 8 la el si nu a patit nimic. Sigur si-a dat mama lui ( lor) seama ca nu le vreau raul puppy dog eyes, dar o sa vedem maine. daca o sa-i faca ceva. Sper si eu ca nu o sa moara. sad

| Beatris123 a răspuns:

Dupa parerea mea el o sa moara deoarece e inca mic si nu poate sa manince altceva decit laptele mamei sale.Insa dupa cum vad mama iepure nu accepta iepurasul deoarece a simtit miros de om si atunci cind ai pus mina pe dinsul blana lui a capatat un miros specific omului iar din aceasta cauza iepurele mama il respinge.