| Miranda27 a întrebat:

Iepurita a fatat noua pui (acum au doua saptamani jumate). Astazi, cand i-am dat mancare iepuritei(pe la ora patru), unul dintre ei a cazut cumva din cusca(de la aproape un metru). Cand l-am pus inapoi in cusca, era ametit, mergea intr-o parte si se apleca in partea dreapta. Mai -nainte am fost pe la el sa vad ce face, si statea, departat de fratiorii lui, cu ochii inchisi. Cand l-am ridicat, abia putea sa umble si isi tragea capul in sus, pe spate. Eu i-am spus mamei mele daca am putea sa-l ducem la medic, dar ea a zis ceva de genul : "Da, doar nu o sa mergem pana in oras la medicul veterinar pentru un iepuras! Oricum mai sunt inca opt!" Deci nu pot sa ma duc la veterinar cu el. Stie cineva alta solutie, ce as putea face cu el? Mami zice ca poate si-a rupt labuta din fata, dar daca si-a rupt totusi coloana (Doamne fereste!), si-ar mai reveni, sau va muri pana maine dimineata? Alti frati de a lui au mai cazut din cusca sau de la distante si mai mari, dar nu stiu, cred ca a picat pe spate, sau asa ceva... Daca l-as pune intr-o ladita cu fan si orz(ca deja mananca) m-i se pare ca ar muri, chiar mai repede, o sa-i fie dor de frati, mama si in plus, mai suge... Ce as putea sa fac? Va rog dati-mi niste sfaturi, idei, mi-este frica sa nu moara!

Răspuns Câştigător
| Mayastoasa a răspuns:

Imi pare rau sa-ti spun, dar iubeste-l pe el in mod special pentru ca 75% sunt sanse sa... dispara! Mult noroc!

7 răspunsuri:
| RedNose a răspuns:

Din ce povestesti tu in legatura cu comportamentul lui,cred ca mai degraba e vorba de o problema neurologica,nu de vreo fractura. Ar fi bine daca ai putea sa-l duci la vet,iar de separat de ceilalti nici gand,macar daca va muri va fi alaturi de mama si fratiori,sa zic asa,va murii linistit.

Ce gandire poate avea mama ta, un animal e un suflet ca noi toti. Cand sunt mici sunt la fel ca niste copiii, daca aveai tu vreo problema, ar fi mers cu tine pana in oras, dar cand e vorba de un animalut "lasa-l sa moara"...deci,cand vad atata nepasare, incep sa cred ca animalele sunt mult mai inteligente, mai iubitoare si nici nu le-as mai numi animale.

| Miranda27 explică (pentru RedNose):

Buna, All78! Cred ca ai dreptate... Nu cred ca iepurasul si-a fracturat ceva, nu este nici de la mancare (fiindca toti iepurasii au mancat aceelasi fel de mancare), poate are probleme neurologice. Acum doua minute am mai mers pe la iepurasi, si am vazut ca cel care a cazut abia mai respira, nu se misca saracutul sad. Nu stiu de ce, dar dupa o ora doua dupa ce a prezentat acest "comportament" iepurasul care a cazut, l-am observat pe cel mai mic dintre toti iepurasii ca face aceleasi lucruri (merge intr-o parte, cand incerc sa-l ridic isi impinge capul in spate, si-l trage, intr-un fel) si cand am fost pe la ei sa-i vad, nici micutul nu se mai putea ridica, am crezut ca sunt morti amandoi cand i-am vazut. Deci pana la urma cum este cu problema asta neurologica la iepurasi (nu ca ar avea neaparat), dar l-i se face des la iepuri? Poate ca ti s-ar parea absurda intrebarea asta, dar este contagioasa boala? (Te intreb si eu, deoarece i-a luat asa "boala", pe amandoi, unul dupa altul). Daca sti cumva un site sau un link despre problemele neurologice la iepuri, terog sa mi-l dai (sau orice alt site despre probleme la iepuri). De asta am vrut sa-i iau pe cei doi de langa ceilalti, daca ii apuca si pe ceilalti sapte, si mor toti sad? Sau daca-i o boala contagioasa, ar trebui sa-i iau pe cei doi pui de acolo? Oricum mai vad si maine, daca se imbolnavesc si mai multi puisori, cred ca o sa sun macar veterinarul.

| RedNose a răspuns (pentru Miranda27):

Problemele neurologice nu sunt contagioase, mi se pare ciudat ca mai are unul acelasi lucru...nu ma pricep la iepuri, am zis doar din ce mi-ai zis tu si am facut asocierea cu problemele oamenilor sau ale cainilor...

| viotedy a răspuns:

S-a lovit la coloana.nu cred ca-si revine.din pacate.

| MERYE a răspuns:

Poate nu e grav, poate i-si revine. POATE O CONVINGI PE MAMA TA S-A TE LASE LA VETERINAR

| andrei2108 a răspuns:

Pai nu-i mai tine in cusca ca iepuroica o sa-i omoare pe toti.Mi s-a intamplat si mie si mia omorat doi. Pune-i singuri intro cusca pna la vrsta de un an apoi poti sai pui inapoi cu iepuroica.

| Miranda27 explică (pentru andrei2108):

Au murit amandoi (tot ieri)... Oricum nu mai era nici o sansa sa traiasca. Ultima data cand am fost la ei nu se mai miscau, nu puteau face nimic, apoi m-am decis sa-i mut pe cei doi altundeva, dar toti oamenii cu care am vorbit au zis ca nu mai are rost sa-i tin pe ei doi in alta cusca, oricum ar fi murit asa ca i-a aruncat cineva (decat sa moara toti, poate au avut o boala contagioasa) sad.