| đ a întrebat:

am gasit azi un porumbel care nu zboara si l-am luat. nu stiu ce are. nu pare ranit, are energie, fuge are aripile ok dar nu zboara si nu mananca. m-am gandit ca e batran. nu stiu daca sa-l duc la veterninar pentru ca in perioada asta a lunii abia avem bani si mama nu-mi da. si daca mi-ar da si l-as duce si as afla ca e batran si oricum moare? habar nu am ce sa fac. daca e ceva o sa-l duc dar nu stiu cati bani mi-ar cere vetul thinking ce sa fac?

5 răspunsuri:
| DayaneSan a răspuns:

Pai porumbeii nu sunt pasari care pot fi tinuter in captivitate. Ele trebuie sa zboare, ai face bine sa il duci la veterinar si sa iti zica de ce nu zboara. Poate este speriat, sau obbosit.
Dai mancare, frimituri de paine si apa proaspata. Este o responsabilitate o pasarica, e mica si firava. Chiar daca nu par, sunt firave si pot muri si din cea mai mica greseala facuta. Poate nu are loc sa zboare...
Daca il duci nu cred ca iti cere multi bani, dar banii nu conteaza atunci cand trebuie sa salvezi un sufletel :*
Am mai auzit de asta, de obicei ar fi o boala. Mai ales la niste pasari care mereu zboara. uitate atent, incearca sa ii intinzi usor aripile si daca si le retrage inseamna ca il doare. Dar poate fi si in alt mod... poate are ceva la os... uitate atent, fi dupa pene, dale usor cu mana si uitate la piele, si cea mai mica sgarietura il afecteaza

| DayaneSan a răspuns:

Saracutzul, dul la veterinar
E un sufletel, uitate atent, la aripi sa nu aiba vreo zgarietura, orice il afecteaza. POate le are rupte, le intinde? INcearca sa le intinzi tu, dara da se te ciupa sau si le retrage inseamna ca il doare sad
Si nu iti cere multi bani, cel putin asa retin eu thinking

| DayaneSan a răspuns:

Saracutzul, dul la veterinar
E un sufletel, uitate atent, la aripi sa nu aiba vreo zgarietura, orice il afecteaza. POate le are rupte, le intinde? INcearca sa le intinzi tu, dara da se te ciupa sau si le retrage inseamna ca il doare sad
Si nu iti cere multi bani, cel putin asa retin eu thinking
fundita?
Apa proaspata si firimituri de paine, am uitat blushing

| Ella32 a răspuns:

Oricand gasiti un porumbel ranit va recomand sa scrieti la adresa de mail tratamenteporumbei@ymail.com
Va raspunde cel mai bun doctor de porumbei, eu am salvat multi porumbei cu ajutorul lui si nu m-a costat nimic. Veterinarii nu se pricep deloc la porumbei si pana sa dau de acest doctor/vet am cheltuit banii si timpul degeaba pentru ca habar nu au de porumbei.

| cristyandrei a răspuns:

Pai daca nu are nimic dai niste mancare si apa si dupa lasa-l in libertate si poti sa vezi dupa cioc daca este batran. Sper ca te-am ajutat.tonguefundita?thinking