| EvangelineDS a întrebat:

am gasit pe strada [era pe jos] un porumbel si l-am luat acasa dar nu e ranit dar e mort de foame adica i se vad oasele si gusa ii e goala am incercat sa ii dau de mancare dar nu mananca ...help funda

5 răspunsuri:
| Danyelusha a răspuns:

Porumbeii care ii gasesti pe strada, cazuti pe jos, sunt pui bolnavi. De regula, ei pica din cuib sau ii parasesc parintii dintr-un anumit motiv. Am gasit si eu mai de mult un porumbel pe jos, si stiu ca nu pare a fi puii, dar na... Am incercat sa am grija de el si avand papagali, am incercat sa ii dau manacre de la ei, inca i-am deschis usor ciocul si i-am dat cateva graunte, dar din pacate, a doua zi de dimineata l-am gasit mort sad. Eu zic sa nu iti faci prea multe sperante, dar eu totusi sper sa nu moara.
Incearca sa ii dai niste faina de malai sau niste mamaliga (mamaliga poti sa o combini cu un pic de apa, dar foarte putina)
Sper ca ti-am fost de ajutorwinking

| blackcat99 a răspuns:

Deschide-i ciocul incet, si baga-i in gura cate o bobita de porumb sau ce hrana ai tu. daca e pui sau e speriat nu mananca singur.imi pare rau dar nu prea sunt sperante sa-ti traiasca daca e ranit. du-l mai tarziu la veterinar si vezi daca e bine.

| wqreqwfsaddwqa a răspuns:

Eu in locul tau l-as duce la veterinar sau daca nu vrei asa chiar daca asta e cea mai bun solutie pentru supravietuirea porumbelului atunci incearca sa ii dai seminte sau mei si daca nu vrei cascai tu ciocul si baga-i in cioc dar sa vezi sa nu ii bagi mancarea direct pe gat pentru ca poate sa se inece si sa moara deci baga-i mancarea direct in cioc si daca vezi ca o scuipa ei bine atunci du-te la veterinar sper ca ti-am fost de ajutor!

| Ella32 a răspuns:

Este un doctor de porumbei, foarte bun, eu am salvat multi porumbei cu ajutorul lui. Iti las adresa de mailul, tratamenteporumbei@ymail.com

| e1l1n1a1 a răspuns:

In duci la doctor pentru animale