| Alyx99 a întrebat:

Hey! Azi am gasit un porubel...nu pare a fi ranit doar ca nu mananca bea apa doar cu ajutor si nu zboara...are lagatura cu varsta(este prea tanar/batran?) sau este vreo boala (pentru ca nu are semne de lovituri si este mai degraba socat). Ce are?

Răspuns Câştigător
| vrabiuta a răspuns:

Te poti uita la cioc daca are un fel de pielita deasupra narilor inseamna ca e pui si trebuie sa il inveti sa manance si sa bea am mai crescut pui de porumbei trebuie sa le deschizi ciocul si sa ii bagi mancarea pe gat dai viermisori din acea de pescuit seminte mei sau draunte de grau poti sa ii si fructe taiate marunt dar nu-i da pepene pentru ca are multa zaharoza si damblageste ( adica se inbolnaveste e o boala specifica pasarilor )iti dai seama daca sufera de ea daca isi pierde echilibrul si cade in cioc si din lipsa poftei de mancare refuza sa bea apa dar dupa cum zici tu doar nu stie sa manance ca sa-l feresti poti sa-i administrezi de la farmacia veterinara vitaminab sau sa ii dai alimente care contin vitamina d si daca vrei sa il inveti sa zboare i-al in palme si aruncal daca se poate sa-mi arati pe facebook poze cu el sau pe id-ul vasiliuana96 mersi mult si succes

2 răspunsuri:
| Sup3rN0va a răspuns:

Poi prima oara asa face o sa stea intr-un loc pana se obisnuieste.Si mananca dar nu cand stai langa el asa fac majoritatea mananca si bea cand nu e nimeni langa ei.
Du-te in primul rand la un control la veterinar sigur afla ce are asa am patit si eu si mi-a dat un medicament sa il dau in apa si peste 5 zile i-am dat drumu si a zburat:d

| Alyx99 explică:

Multumesc!