| DaKota_9238 a întrebat:

HELLLP! Mi-am cumparat un pui de pisica ieri. Are o luna si o saptamana, rasa birmaeza, femela. Problema e ca este foarte salbaticaastraight face Fuge tot timpul, se ascunde peste tot, sub mobila, sub pat si tremura, cand vede pe cineva fuge. Ce sa-i fac?

Răspuns Câştigător
| Eallscriellca a răspuns:

Hello! Si eu am un motanel birmanez si l-am primit cam la aceeasi varsta. El primele zile o sa planga dupa mama lui e foarte firesc dar trebuie sa-i arati ca esti inlocuitoarea ei. Pisicul meu se ascundea sub canapea si mobila aproape toata ziua iesind doar seara cand era liniste.Metoda mea este ca atunci cand este obosita sau adormita pune-o langa tine si stai cu ea cateva minute. Iar atunci cand vine vorba de culcare o tii si pe ea langa patul tau o pui frumos pe o paturica si inchizi usa la camera. Prima noapte va face urat asa e la inceput. Rasa asta este o fire al naibi de jucausa pana la un an si ceva poate chiar mai mult laughing nu pot spune ca m-am plictisit. Incearca metda asta si spune-mi cum a decurs sunt chiar curioasa, Bafta! Ah uitasem nu fa miscari bruste mergi si vorbeste incet cand esti langa ea. Ceau! Ceau!

| DaKota_9238 explică (pentru Eallscriellca):

Si o alta problema... Eallscriellca cum ai invatat-o sa faca in litiera? ca numai in pat face waiting si apoi se sterge frumos prin tot patul sigh e horror!

| Eallscriellca a răspuns (pentru DaKota_9238):

Pai, aseaz-o in litiera si las-o sa adulmece. Unii proprietari spun ca este de folos sa ii misti labutele in nisip. Astfel ii arati ce iti doresti ca ea sa faca. Trebuie sa pastrezi litiera curata si sa nu miroasa urat ca pisicile sunt cam sclifosite laughing In locurile unde face cum ai spus pe pat ar trebui sa cureti orice urma si miros ca sa nu mai faca. Deci pune-o cat mai des la litiera si sapa cu labutele ei si stai acolo cu ea. La mine era invatat deja de stapanii mamei lui dar tot a trebuit sa il duc si sa ii arat. Multa bafta, ai nevoie!

| DaKota_9238 explică (pentru Eallscriellca):

Multumesc fumos!:*

| Eallscriellca a răspuns (pentru DaKota_9238):

Placerea e de partea mea. Ma bucur ca te-am putut ajuta big grin Sunt curioasa cum va reactiona pisicuta presupun ca are deja nume. Pe al meu il cheama Biluta rolling on the floor pentru ca i-am confectionat o zgarda cu o biluta. Ceau! Ceau!

12 răspunsuri:
| krysstal a răspuns:

Stai linistit/a, asa va face vreo 2-3 zile, pana se acomodeaza cu noua locuinta si cu voi

| ςгเรtเภยкค a răspuns:

Asa se intampla trebuie sa astepti sa se acomodeze cu tine si familia, iar apoi vei vedea ca nu va mai fi salbataica! funda?

| MonsterEnergy a răspuns:

Incearca s-o prinzi, s-o mangai si chestii d-astea.Trebuie doar sa se obisnuiasca cu tine/familia ta.

| Dana23 a răspuns:

Trebuie sa incerci sa o imblanzesti.Sa o alinti si trebuie sa astepti ceva timp ca sa se acomodeze cu voi si cu locuinta. Exact asa a facut si puiul meu de papagal si dupa 2-3 zile s-a linistit.Dar va ca la tine a trecut ceva timp si nu s-a linistit. Poti sa vorbesti cu cei de unde l-ai cumparat si poate stiu ei ce trebuie sa faca si care e problema.

| mihaitacelmare a răspuns:

Si eu ama vut si tot asa facea sa vezi ca in 3-4 zile maxim o saptamana vede ca nu-i faci nimic si nu se va mai comnporta asa.

| crysuuuu a răspuns:

Eu am 9 pisici nu trebuie sa fugi dupa ea sau sa incerci sa o prinzi cu forta caci se va speria si te va zgaria trebuie sa o lasi 2 3 zile sa se acomodeze cu tine si dupa sa incerci sa te apropii incet de ea

| SweetestDeea a răspuns:

Las-o putin timp sa se acomodeze cu noul ei camin, e ceva necunoscut pentru ea. Asa facea si pisica mea cand era mica. chem-o la tine cand ii dai de mancare si atunci cand mananca mangai-o pe gat si putin pe spate( am citi asta intr-o carte), asta va va apropia.

Buna pisica este salbatica pentru
ca este speriata si
de asta fuge si tremura.
Trebuie doar sa o mangai
si sa o chemi la tine cand ii dai
sa manance.