| cristinamaria003 a întrebat:

Incep direct cu problema. Locuiesc la casa si am o pisica siameza de 9 ani. Ea tot timpul a dormit la mine in camera,a stat cu mine,practic a crescut langa mine. Este foarte atasata de mine in special. Problema a inceput acum o saptamana cand am adus acasa o cateluse cu varsta de o luna. A venit direct la mine in camera,insa cand pisica a vazut-o a inceput sa se teama foarte mult. Catelusa doarme la mine in camera si de o saptamana pisica refuza sa mai stea aici,fuge daca o strig sa vina la mine si intra in camera numai cand stie ca este vorba sa manace,cand vede catelusa ma priveste foarte ciudat,insa cand mama iese in curte cu catelusa,pisica sta sa o i-au in brate,sa o mangai,toarce. Imi iubesc foarte mult pisica si nu stiu cum sa fac sa impac catelusa cu ea. Practic pisicutei ii este teama de cateluse. Am nevoie de un sfat neaparat, nu vreau sa'mi pierd pisica

9 răspunsuri:
| neutrino a răspuns:

Este si normal sa se intample asa ceva, in plus, o pisica este foarte egoista si ea s-a simtit tradata. Continua sa o mangai cat mai mult si in prezenta catelusei, dar fara sa o ignori pe aceasta.

| 8mariastar a răspuns:

Pisica crede ca daca ti-ai luat alt animal pe ai uitat-o sau pisicutei ii este fica de catalusa.
Un sfat culcate cu pisica in pat si lasa catelusa joc.Si fa schimb asa pe fiecare noapte.

| hummmer a răspuns:

Pisica e bătrână şi n-o să se împrietenească în veci cu căţeluşa. Dacă erau de vârste apropiate, poate.

| Roxy5199 a răspuns:

Nu iti pierzi pisica, ei ii e frica de caine, trebuie sa stai mai mult cu ea si cu cainele, ea pentru. ca nu a stat cu caninele de la 1-2 sapt nu stie ca poate e prietenos.

| andrutza2013 a răspuns:

Daca o sa stea impreuna o sa se impace unul cu altul, dar pisicuta tot o sa fuga de catel. Aceiasi problema am avut.o si eu acum cativa ani. Incearca sa ii tii unul langa altul si sa le arati aceiasi afectiune atat fata de catel cat si fata de pisica. Pisicuta acum este geloasa crede ca o sa o dai la oparte, arata.i ca nu este asa acordandu.i mai mult timp..mult noroc

| pinkdimond a răspuns:

Deci... am avut si eu o astfel de pisica si de obicei ele sunt foarte agresive cu cei care intra pe sub pielea stapanului. e geloasa deci cand catelul e la tine in camera incearca sa-ti chemi pisica sa manance si acordaai mai multa atentie atunci cand e catelul in preajma. asta pana se abijnuieste. oricum sa nu crezi ca te pun sa-ti ignori catelul dar incearca sa-i demonstrezi pisicii ca ii iubesti in egalitate. succes!

| cristinamaria003 explică (pentru pinkdimond):

Le-am lasat pe amndoua in camera in prezenta mea si catelusa fiind jucause s-a dus la pisica dand din codita si aceasta probabil s-a speriat si a zgariat-o. Astazi de exemplu a venit la ine in camera a mancat din castronel si a vazut catelusa in pat si a iesit imediat. Cand catelusa e la mama, pisica vine la mine.off multumesc pentru sfaturi, sper sa le impac.

| soricik14 a răspuns:

Nu iti face griji,pisicuta ta este geloasa. Si eu am patit asa, am adus doi catei acasa la diferenta de cateva luni si a facut la fel cu amandoi, iar acum sunt cei mai bun prieteni. Are nevoie de ceva timp pentru a se obisnui. Iti sugerez sa ii lasi pe amandoi in aceeasi camera fara altcineva prin preajma, doar ei doi, sa incerci sa te joci cu amandoi odata si sa ii pui unul langa celalalt cat de des poti. Ai sa vezi ca se vor obisnui unul cu celalalt. Succes happy

| poniponi a răspuns:

Este geloasa pe cateluse.Incearca sa te joci cu toti pe rand.Adica:iei o jucarie(cum ar fi batul cu pene sau alte jucari ale pisici)intai o fluturi deasupra pisicii, te joci cu ea, si dupa te joci si putin cu catelusele, iar apoi repeti.Hranestele in acelasi timp si in aceeasi camera, inchide usa si lasa-le sa stea singure un timp. Dupa ceva timp vor deveni prieteni.big grin