| anonim_4396 a întrebat:

Hello! Am si eu 2 pisici, o femela care tocmai a fatat si un mascul big grin si la inceput am crezut ca pisica a ramas insarcinata cu motanelul nostru, care este Albastru de Rusia [de culoare gri-albastrui ], insa, cand a fatat pisica, au iesit 6 pui din care 2 albi, la fel ca ea, si 4 cam negri ...Si acum nu stiu sigur daca sunt puii facuti cu motanelul nostru...sau cu altul? Stiti cumva daca la nastere Albastru de Rusia sunt negrii? [dau fundita ]

Răspuns Câştigător
| Sorinel95674 a răspuns:

La nastere, Albastrii de Rusia au aceeasi blana albastruie, insa culoarea neagra a puilor poate fi datorata si din cauza unei mutatii genetice cauzate de genele recesive ale pisicii (care este alba) si genele dominante ale mascului (cu o culoare a blanii inchisa). Asteapta pana se fac mai mari si observa-le blana, temperamentul etc. Daca iti cunosti bine motanul, vei vedea ca puii ii seamana. S-ar putea ca ei sa fie negri doar cateva zile, dupa care sa se intoarca la albastru, dar foarte greu, deoarece mama este de alta culoare si s-ar putea sa iasa ceva amestecat. In privinta unui al treilea amorez in relatia lor, cred ca este posibil ca pisica sa se fi imperecheat cu el, dat fiind ca nu a fost supravegheata. Pisica nu le lasa afara in timpul caldurilor, ci doar cu masculul dorit, pentru ca ea poate atrage 10 de motana pe o raza de cativa km.
Sper sa-ti fi fost de folos!

3 răspunsuri:
| LaughOutLoud a răspuns:

Dar unde stai ca as vrea si eu un puisor?

| Sorinel95674 a răspuns:

Eu stau in Bucuresti big grin

| RebecaBaa a răspuns:

Merci big grin e destul de interesant...am sa mai astept sa vad ce-o sa iasa happy