| RmariusA a întrebat:

Heloo. am si eu cateva intrebari... Nari are aproape 8 saptamani e un puiut de beagle. inca nu am voie sa il scot afara sunt plecat cam 3 ore pe zi iar in acest timp ea plange incontinu ce as putea face desi stiu ca este destul de mica ai las mancare jucarii si paturica si pernuta pe care doarme dar tot plange. e normal sa aiba tendinta sa mute de mana, ca de pantaloniu papuci si alte chestii probabil as fi muscat si eu laughing are ceva daca o mangai o pup cand ai dau de mancare (nu are nici o reactie si cred ca e bine pentru a nu fi rea cand treci pe langa ea pe viitor) ce ar trebui sa o invat de la varsta asta ea asi face tot timpul nevoile pe covorasul ei chiar daca mai are scapari. vine la chemare cand o strig (dar nu tot timpul) stie sa ma linga pe obraz cand ai zic pupama, reactioneaza la comanda nu e voie in limitele ei, cere mancare si apa, dimineata la 8 are prima masa (o lingura jumate de carne vanat MARA DOG JUNIOR si bobite MARA DOG JUNIOR cam 10 -15 boabe), a 2 masa la 1 ( 2 linguri jumate carne vabna MARADOG JUNIOR o lingura jumate orez fiert si 2 linguri Friskies junior), seara ora 18-18:30 (o lingura jumate carne vanat MARA DOG JUNIOR si o lingura jumate Pedigree) este oky cum ai dau de mancare? Vreu sa mai stiu daca e oky sa ai fa un prosop al ei care sa se joace sa muste sa traga si sa il dau doar cand plec de acasa ori cand merita pe deplin. momentan recompensele sunt ori cate un fruct uscat ce gasesti pe piata la pungute mici ori cate o bobitza pedigree. recomandati ceva recompense gen zahar cubic, mentosan, etc? Va multumesc din suflet.

1 răspuns:
| Lory_1630 a răspuns:

Ai putea sa-l lasi la o ruda sau un prieten apropiat ca sa nu se simta singur.Da, desigur ii poti da zahar cubic dar nu mentosana, e prea puternica pentru stomacelul lui fragil.Este bine ce ii dai de mancare, dar ar trebui sa ii dai ceva mai mult.