| Adriana294 a întrebat:

care sunt simptomele alergie la carne de porc?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| CuriousStuff a răspuns:

Alergia la carne de porc? Sansele sa ai asa ceva e foarte, foarte mica... Nu e o alergie raspandita.
Singura posibilitate sa fii alergica la carne de porc este daca esti multialergica, adica daca faci alergie din orice, atunci e posibil, pe fondul asta de hipersensibilitate sa ai alergie si la carne de porc.
Toate alergiile se manifesta la fel, iti ies bubite peste tot si te mananca dupa contactul cu alergenul.

| Adriana294 explică (pentru CuriousStuff):

Eu credem ca daca faci alergia la carne de porc ca ti se umfla limba sau respiri greau

| CuriousStuff a răspuns (pentru Adriana294):

Asta in alergii foarte severe, in soc anafilactic.

| Adriana294 explică (pentru CuriousStuff):

Dar nu cred ca de la carne de porc poti. Face soc antifilactic ca eu am facut sos anatilactic de la medicamente de la ciprinol si fasconal

| CuriousStuff a răspuns (pentru Adriana294):

Extrem de putin probabil, poate, in lumea asta au fost 5-6 oameni care au facut soc anafilactic de la consumul de carne de porc. Eu nu am intalnit sau auzit cazuri.
Mai degraba ai putea fii alergica la ceva cu care a fost preparata acea carne decat la carnea propriu-zisa.

5 răspunsuri:
| GrigoreVarlam a răspuns:

Păi... prima dată îţi creşte coadă, urechile îţi vor deveni clăpăuge, iar mai pe urmă pielea ţi se va transforma în şoric.