| alla21 a întrebat:

HELP ME :ce parere aveti de sterilizarea chirurgicala(a cainilor) vreau sa-mi sterilizez catelusa si medicul mi-a recomandat sa-i fac injectie, sa nu o operez.voi ce credeti ca este mai bine pentru ea,?

Răspuns Câştigător
| viotedy a răspuns:

Cu injectii, ca dupa operatie devine obeza.

3 răspunsuri:
| karsivan a răspuns:

Da, schimba doctorul, tratamentele hormonale au urmari nu ti-a spus? Dupa injectie la urmatorul ciclu de calduri poate face endometrita (o infectie la nivelul uterului )sau mucoasa uterina sa se ingroase sa se modifice iar tratametul este tot chirugical adica sterilizarea, operatia este cea mai buna alegere daca nu exista alte probleme de sanatate.

| stresat a răspuns:

Am citit pe undeva ca e bine sa lasi pisica(nu stiu daca se aplica si la caini) sa nasca odata, dupa care sa o sterilizezi.
Cere parerea unui medic veterinar daca nu vrei sa cauti pe internet informatii.

| cainirasapura a răspuns:

Schimba veterinarul! Sterilizarea aduce NUMAI beneficii! Injectiile hormonale (pentru iesirea din calduri, in timp sunt CANCERIGENE).In Statele Unite ale Americii catei sunt sterilizati la varsta de 5-8 luni. Avantajele sterilizarii sunt multiple(atat de sanatate cat si de comportament). Uite articole scrise de specialisti in domeniu: www.lgd.org/library/neuter.htm
www.peteducation.com/article.cfm?c=2+2109&aid=911