| Sweetcookym a întrebat:

Hey! Acum doua zile mi-a murit femela perusa. Stiti cumva de ce moare? (este a treia ) Funda

6 răspunsuri:
| AtateaConditii a răspuns:

La inceput e foarte stresata, poate ai observat ca respira foarte repede si sta cu ciocul deschis. Nu trebuie sa bagi mana in cusca pana se obisnuieste si sa nu fie zgomot in jurul ei.

| GabrielaIoana a răspuns:

Nu o ti in conditile bune sau nu ii dai ce ii trebui ca sa manance.

| Sweetcookym explică (pentru GabrielaIoana):

Acum patru ani mi-am luat doi perusi, femela si barbat. I-am tinut in aceleasi conditi si i-am hranit cu aceeasi mancare, iar dupa ceva timp femela a murit. Apoi am luat-o pe cea de a doua si, la fel ca pe prima, am tinut-o in aceleasi conditii cu perusul insa si ea a murit, tot asa si cu cea de acum ( a treia), aceleasi conditii ca si cu perusul insa ea a murit iar el este foarte sanatos. Daca nu i-am oferit conditiile bune si mancarea potrivita cum de perusul inca traieste?

| GabrielaIoana a răspuns (pentru Sweetcookym):

Intreaba un specialist si eu am 2 perusi de un an si am avut si papagali inainte dar nu mi-a murit niciunul. Poate se imbolnaveste.

| Dodgge a răspuns:

Ai langa colivie vreo planta otravitoare gen leandru sau altceva din care poate sa manance? Probabil ca masculul nu este atras de acea planta si inca nu a "gustat".

| qxCryss a răspuns:

Asa a patit si o rude de a mea. S-ar putea sa fie problema masculului. Poate avea o boala care se transmite. Masculul nu moare doar femelele ce au avut contact cu el.