| mariaalexandragrigore a întrebat:

Hey am nevoie de bolile care le pot avea caini din rasa affenpinscher :
• bolile
•manifestarile bolilor
•tratamentele

1 răspuns:
| purplestar9494 a răspuns:

Deşi sunt câini de talie mică, nu au probleme mari de sănătate. Cu toate acestea trebuie să fii atent la fracturi sau entorse. Au fost cazuri de câini Affenpinscher care au suferit de PDA (patent ductus arteriosus, o boală a inimii) sau craniu deschis. Asemenea altor rase cu botul turtit, Affenpinscher poate avea probleme cu sistemul respirator pe timp de vară.

Sunt foarte sensibili la temperaturile extreme, ceea ce înseamnă că iarna trebuie să ai grijă să nu îngheţe de frig iar vara să nu se supraîncălzească. De asemenea, trebuie periat cam de 2 ori pe săptămână în caz contrar blăniţa se poate încâlci. Câinii care trăiesc în apartament trebuie scoşi în fiecare zi afară, trebuie să vadă lumea exterioară, să socializeze.

Blăniţa câinelui Affenpinscher nu trebuie niciodată tăiată prea scurt, în caz contrar va avea alt aspect mulţi ani. Trebuie periat şi pieptănat săptămânal, mai ales dacă observi ghemotoace. Părul din colţul ochilor trebuie tăiat periodic, în felul acesta sunt înlăturate riscurile unor iritaţii sau infecţii.

De obicei năpârlesc foarte puţin. Femelele dau naştere la 1-3 pui în medie.

Speranţa de viaţă: 10-12 ani