| anonim04022003 a întrebat:

Hey! Astazi mi-am cumpărat o broasca țestoasă și as vrea sa stiu dacă are nevoie sau nu de lampa și filtru...angajatele de la pet shop au zis ca nu are nevoie, însă nu sunt sigura de asta...Are nevoie de cele doua sau poate trai și fără? Ce sfaturi îmi puteți da in privința broscuței? Multumesc anticipat!

Răspuns Câştigător
| sonya a răspuns:

Salut,

De filtru nu e neaparat nevoie daca stai si schimbi apa des. Cat e mica ne e asa multa mizerie, insa cu timpul se va face. De aceea ai nevoie de filtru, sa nu stai sa te chinui prea mult. Ia in calcul ca broscuta va creste si va avea nevoie de o locatie mai mare si de un filtru mai puternic. Nu cumpara acele acvarii cu filtre direct, nu sunt prea bune. Iti trebuie un filtru pentru o capacitate mai mare decat are acvariul ca sa faca fata.

Nici de lampa nu e nevoie. Eu le obisnuisem pe ale mele fara, insa le ajuta si pe ele. Ia accesoriile treptat sa nu cheltui din prima. Mai important este un incalzitor al apei, astfel incat sa ai o temperatura constanta. Tine cont ca au nevoie si sa stea pe uscat, asa ca e bine sa ii pui si ceva pe care sa se poata urca.

Daca mai ai intrebari sa imi zici.

| anonim04022003 explică (pentru sonya):

I-am cumpărat un filtru care este destul de puternic dar nu stiu ce fel de lampa sa îi cumpăr...In ziua in care am luat-o din pet shop am luat și ceva pe care sa se urce temporar...acum i-am dat comanda de o insula plutitoare, sper sa fie ok pentru ea.Broscuta este destul de mică si angajatele mi au spus ca nu are nevoie de un terariu foarte mare, am luat unul cu o capacitate de 20 de litri, oare este de ajuns? Ai idee ce lampa ar trebui sa cumpăr și ce încălzitor? Scuze pentru deranj dar nu cunosc pe nimeni care sa știe mai multe despre broscuțe si este foarte importantă pentru mine.Multumesc mult pentru răspunsuri happy

| sonya a răspuns (pentru anonim04022003):

Orice incalzitor este bun. Temperatura setata undeva la 20-22 de grade. Lampa uv iti trebuie, sunt speciale pentru reptile. Uite aici un link care sa te ajute https://testoase.com/. De aici mi-am luat si eu multe informatii utile.

Momentan e suficient acvariul respectiv. Tine cont ca ai nevoie de acvariu, nu terariu. Diferenta dintre ele este ca acvariul e cu apa, terariul cu pamant. Chiar daca ele ies la suprafata, acvariul e cel indicat.

Cu timpul va creste, iar cel de 20 de litri va fi neincapator, vei vedea. Strange banuti pentru ceva mai mare, chiar vei avea nevoie.

6 răspunsuri:
| Skarr a răspuns:

Cand eram mic mi am luat un hamster si angajatul de acolo mi-a zis ca nu are nevoie de apa?‍♂️ fiind mic si prost nu I am dat apa si da. Nu asculta ce zic angajatii...

| anonim04022003 explică (pentru Skarr):

M-am gândit ca ei stiu mai bine ...se pare ca m-am înșelat laughing

| cynosurlesthesia a răspuns:

Ce? Normal ca ai nevoie! Cauta pe Youtube tutoriale de ingrijire ale unei broaste testoase, depinde ce tip e, dar in 90% din cazuri, 100% are nevoie!

| anonim04022003 explică (pentru cynosurlesthesia):

Am căutat și am observat ca au, de aceea mi-am pus un semn de întrebare...