| B3HappyN0Worry a întrebat:

Am 15 ani şi de 4 ani încerc să-mi conving părinții să-mi cumpere un bichon laughing Îi ajut la treburi prin casă, am doar note de 9 şi 10 la şcoală, dar din cauză că stăm la bloc nu sunt de acord. Acum 2 ani aproape că i-am convins, dar apoi am făcut o boacănă şi s-au răzgândit laughing Aşa că îmi încerc norocul şi anul ăsta. Vreau cea mai frumoasă scrisoare către "Moş Crăciun" laughing care să le arate cât de mult îmi doresc asta, şi să le arăt că merit. Pe lângă asta îmi mai puteți da şi câteva sfaturi pentru a-i convinge, mulțumesc! Fundă! puppy dog eyes

11 răspunsuri:
| Adry05 a răspuns:

Daca iti scrie altcineva scrisoarea o sa se simta fortat, pentru ca nu vor vedea stilul tau personal. SCrie-le tu, exact cat de mult iti doresti un catelus si ca esti dispusa sa fii foarte cuminte si sa ai grija de el ca sa-l primesti.

| minrest a răspuns:

Bichonul trebuie plimbat de doua ori pe zi, cel putin cate douazeci de minute. Ai timp sa mer pe langa el aiurea, fiindca are el nevoie, nu tu? Faci in casa mai multa treaba decat se face pentru tine? Nu ai cum. Iei note pentru cadouri? Bravo. Cine nu invata foarte bine duce o viata anosta, facand lucruri care nu ii plac, condus de cretini. E interesul tau sa inveti.

| B3HappyN0Worry explică (pentru minrest):

Nu am spus ca invat pentru cadouri! Am spus doar ca am note bune, si asta pentru faptul ca imi place sa invat. Am mentionat asta doar pentru ca ar putea fi un motiv bun pentru a-mi indeplini parintii visul.

| minrest a răspuns (pentru B3HappyN0Worry):

Da omule. Vreau doar sa spun ca sunt si dezavantaje, si asta in special pentru cazul ca, Doamne fereste, nu vor putea sa iti ia, dintr-un motiv sau altul. Dar mai bine sa iti ia.

| minrest a răspuns (pentru B3HappyN0Worry):

Ca sa fie convigatoare, trebuie sa o compui tu. Eu iti urez succes.

| untu a răspuns:

Pentru ca inveti bine la scoala si iei note bune, sigur ca meriti! Dupa ce discuti cu ei, va trebui sa astepti si sa I mai multa rabdare si sa-i ajuti in continuare la treburi prin casa si sa inveti bine! Ai sa vezi ca ei o sa incerce si sa straduiesc cat de mult pot si vei vedea rezultatul pe neasteptate! Deci ai rabdare si nu-i supara!

| viperra a răspuns:

"Draga mosule,
Tot ceea ce isi doresc parintii mei au deja:note bune din partea mea, iubire si liniste.Insa mie imi lipseste o bucatica din inima de ceva ani, fiindca copilului ii este dat sa aiba un animalut de companie preferat, ceea ce eu nu am.Singurul lucre pe care mi-l doreste inima este un catelus bichon, fiindca este printre singurele rase care nu necesita mult efort pentru a fi ingrijite.Ti-as fi recunoscator daca mi-ai implini aceasta dorinta."

Cauta detalii despre bichon si spune-le ca nu necesita cine stie ce, de aia toti oamenii care stau la bloc au bichon. Spune-le ca ei au tot ce vor de la tine dar tu tot ce iti doresti de la ei e un catel care te-ar aliba.
Succes! happy

| minrest a răspuns (pentru viperra):

L-ar aliba, este? Pe tine te-a alibat bine?

| SueZz a răspuns:

Salut,

Daca parintii tai nu inteleg cat de mult iti dai interesul pentru acel 'cadou' nu prea merita sa mai incerci. Din cate ai explicat tu mai sus, parintii tai se gandesc la casa, la curatenie in loc de tine. Eu zic sa vorbesti cu ei si sa lasi notele, ajutatul lor pentru ca dupa cum vezi nu da roade.

| Daniel2203 a răspuns:

Studii arata ca daca copiii au animale li se va dezvolta mai mult Lobul Frontal al Creierului si vor fi mai responsabili, vor lua decizii mai corecte in viata, isi vor dezvolta empatia si implicid capacitatea de a comunica cu ceilalti si personalitatea lor se va dezvolta mai armonios ( puteti cauta rolurile Lobului Frontal si animalelor in viata copiilor sa vedeti ca asa e). Promit ca o sa invat sa iau examenul daca imi iei. Daca iau peste 8 in teza imi iei? Daca termin semestru cu media mai mare de 8 imi iei?

| Sebi8282 a răspuns:

Dragă Moș Crăciun,
De 4 ani am tot sperat ca voi avea un Bichon, un câine de care voi avea grijă și cu care mă voi juca. Nu cer un telefon, nu cer un calculator, nu cer lucruri cu care, probabil, imi voi pierde timpul degeaba. Vreau doar un câine care să-mi fie "prieten"
Anul acesta sper să-mi asculți dorința și să-mi faci o surpriză plăcută!
Cu drag,
!