| Bàisérpiçor a întrebat:

HEY TPU...Am un caine, este corcit si ma musca cand este agitat fara sa ii fac ceva. Vrea sa va zic ca nu i-am facut niciodata vaccin. Aveti idee cum as putea sa il calmez...A mancat o plasa de otrava de sobolani ( laughing)
si de atunci a luat-o razna...CE SA II FAC? FUNDAAA!
:*

5 răspunsuri:
| DenissaRoxana a răspuns:

Intrebarea este serioasa sau este pusa la misto?
Realizezi ca daca a mancat otrava, era mort pana acum?
In orice caz, trebuie sa ai rabdare cu el...sa il recompensezi si sa il lauzi cand face ceva bine.
Daca l-ai batut sau enervat (luat de bot, de coada, de urechi etc..sau te-ai facut spre el) aceasta este cauza comportamentului. Incearca sa apelezi la un dresor, veterinarul nu are ce sa faca..doar sa ii faca deparazitarile si vaccinurile, care sunt obligatorii.

| Bàisérpiçor explică (pentru DenissaRoxana):

Este pe bune frate, nici eu nu ii mai dadeam sanse dar si-a revenit. Am folosit o metoda mai veche de aceea happy

| AnimalLover02 a răspuns:

Pai,il poti duce la veterinar chiar daca nu e bolnav si iti poate da niste sfaturi. In legatura cu vaccinurile...Ce-l mai bine du-l la veterinar happy

| Bàisérpiçor explică (pentru AnimalLover02):

Cred ca are peste 4 ani si nu am cum sa il duc, e bagat intr-o cusca si e si legat. Daca scapa ma musca.
.

| AnimalLover02 a răspuns (pentru Bàisérpiçor):

Trebuie sa ai rabdare cu el,sa-l mangai, sa-l dezmierzi, Nu-l brusca! Poti sa-l suni(pe veterinar) si sa-i ceri sfaturi, el poate iti va spune cum sa procedezi ca sa il duci la el.
Fa rost de un nr. de veterinar din orasul tau si suna-l!
Daca mai ai o intrebare, nu ezita! happy