| anonim_4396 a întrebat:

kiss
care e diferenta intre un caine cu pedigree si unu fara pedigree?
sau ce inseamna mai exact caine cu pedigree?
Funda :X

Răspuns Câştigător
| Dadditzaa a răspuns:

Cainele cu pedigree e caine rasa pura. Pedigreeul este de fapt un act care atesta faptul ca acel caine este originar din rasa respectiva. funda:X? puppy dog eyes

9 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Pedigriul unui caiine prezinta genealogia lui, dovedind ca este un animal de rasa, provenind din stramosi de rasa. Cei fara pedigriu sunt corcituri ori nu li se cunosc stramosii. Numai bine!

| yumeee a răspuns:

Pedigree = rasă.
nu ştiu dacă expresia românească e "câine cu pedigree". în cazul în care da, e încă o dovadă a cât de rău put traducerile româneşti laughing

| AliceAliceAliceAlice28 a răspuns:

Daca ii stii pedigriul unui caine inseamna ca ii stii. familia din care se trage.

| Yugeen a răspuns:

Buna Axi,

Vezi mai jos:

http://www.eva.ro/......-5888.html

| REDSQ a răspuns:

Un câine pedigree este un câine care se trage dintr-o rasă pură, având ca strămoşi direcţi pe cei din rasa originară. Un câine fără pedigree reprezintă un câine care se trage din mamă şi tată de rasă diferită.

| johnny1992 a răspuns:

Cainele cu pedigree e de rasa pura(ambii parinti fiind de aceeasi rasa)cainii fara pedigree sunt corciturile!

| ThєOηlyOηє a răspuns:

Pedigree-ul este un document care dovedește că (,) câinele e de rasă pură. Nu trebuie să fie campion la nici un concurs. În caz că vrei să participi cu el la concursuri, mai mult ca probabil va fi necesar pedigree-ul lui, pe care i-l poti face la veterinar din câte știu

| dary1997 a răspuns:

Caini cu pedigri indeplinesc toate pretentiile rasei din care fac parte, considerandu-se de rasa pura, pe cand caini fara pedigri nu sunt de rasa pura si cica nu respecta conditiile rasei.happy

| Ziggyshor a răspuns:

Daca n-ai pretentii si daca il iubesti atunci nu-i nici o diferenta