| Anamaria13m73829j a întrebat:

efetiv nu-mi mai suport cainele, latră încontinuu mă mușcă până nu mai poate, partea cea nașpa e că eu stau la bloc iar câinele asta bolnav la cap latră ziua și noaptea până nu mai poate, efetiv are 3 luni este pechinez cred că așa se scrie. Nu o mai suport mă gândesc să o vănd că nu mai pot înțelege cu ea, am încercat să o cert sau să o ignor dar degeaba zici că face mai rău. Nu am bani ca să o duc la dresaj așa că mă gândesc să o vănd că nu se mai poate cu ea. Niciodată nu m-a ascultat, când încercam să o învăț să facă într-un loc ea latră la mine și mă mușca. Credeți că merită să o mai pastrej sau să o vănd și să scap de ea cât mai repede posibil?

8 răspunsuri:
| Zuzu1991 a răspuns:

Ai minim de bun simt si du-o la un adapost de animale
ca de vandut, nu prea cred ca o sa reusesti, un caine adult, nedresat si violent

| Denisa0954 a răspuns:

Asta se intampla cand esti un adoptator iresponsabil si vrei caine dar nu stii ce presupune îngrijirea lui. De aia nu te iubeste si nu te asculta, ca vede ce om rau esti. Dacă o dai, sper sa nu mai dea de oameni ca tine.

| Anamaria13m73829j explică (pentru Denisa0954):

Ferească sfântu FEMEIE cum pana mea poți să spui așa ceva? Nu te puțină rușine să spui asfel de lucruri? Se vede clar că ești o comunistă care doar știe să comenteze la orece lucru care îl vede. Dacă e vorba de așa ceva sper ca copii tăi sau viitorii tăi copii să le fie scârba de tine

| rosessunflowersandlillies a răspuns:

Simplu. Urasti catelul si ea (din cate am inteles e o fetita, scuze daca gresec) la randul ei pe tine. Nu mai tipa la ea si nu o mai ignora. Trateaz-o cum ai vrea sa fii tratata de parintii tai. Cat despre latrat, trebuie sa intelegi ca e inca un puiut, nu intelege tot ce spui, vrea sa se joace cu tine / sa iti atraga atentia cand o ignori / sa se impace cu tine cand o certi. Poate fi si ceva legat de sanatatea ei si ea sa latre din cauza durerii, mergi la veterinar ca sa te asiguri ca totul e bine. Oricum, cateii latra. Daca nu te poti acomoda cu ea atunci mai bine o vinzi / dai spre adoptie spre o casa iubitoare. E greu sa ai un catel, iar daca la momentul acesta nu crezi ca iti doresti acest lucru nu are rost sa te chinui pe tine si sa o chinui si pe ea.

| Katsune a răspuns:

Daca nu iti place asa mult de ea, ai putea te scapi. Dar poate vrea sa fie plimbata? ...sau poate o deranjeaza ceva? Incearca la un veterinar cu o intrebare, control ceva, iar daca nu are nimic si nu-ti mai place de ea, o poti vinde, ce altceva?

| caty201232123 a răspuns:

Deci poti sa incerci sa o dresej tu dar trebuie sa ai rabdare si sa ai mancarea ei preferata pentru recompense 1 trebuie sa pari m ai presus ca ia adica ia latra tu zici sa taca dar pe nume adica gen sașa taci! Da ca ea nu inceteaza te ridici fara frica si ii m ai zici o data da ca tace ii dai recompensa da ca nu te dai la ea da ca musca asta e te transformi in varcolac? glumesc bataie cu ziaru/revista la fund cand merita las o libera pin casa iesi pe afara ia o si pe ea incearca sa o faci sa fie m ai buna sau cand latra ii mai arunci ceva mancare pe jos crede-ma nu va suporta cand va vedea ceva pe jos de mancare gen carne bucati mici dar nu exagera ca ea sincer baga la cap m ai repede de cat toti hemavroditi astia de pe pamnat ca ii bati si nu inteleg de ce da ca ii dai in continu cainelui mancare cand i va fi foame va latra sa ii dai si nu e ok. Funda?

| rosessunflowersandlillies a răspuns (pentru caty201232123):

Nu e cea mai buna idee sa promovezi violenta asupra animalelor. Daca ar incepe sa bata catelul (chiar si cu o revista) atunci cu siguranta acel animalut fie va fi terifiat de stapana / stapanul sau, fie va deveni la randul sau violent, ceea ce poate duce la muscarea stapanului / stapanei.