| CiocolataDulce a întrebat:

Hey TPU,
Familia mea tot insista sa ne luam un caine ciobanesc mioritic.
Eu iubesc animalele dar am o frica foarte mare pentru caini, asta datorita unei traume din copilarie.
Am aflat recent ca acel caine are in jur de 1 an si mi-e frica ca nu cumva sa muste...era altceva daca il cresteam de mic!
Voi ce parere aveti?

Răspuns Câştigător
| Oana92 a răspuns:

Cam ai dreptate! Ciobanestii sunt caini extraordinari, sunt destepti, frumosi, iubesc copii si apara casa ca pe propriul pui, DAR nu ai de unde sa stii cum a fost crescut pana acum, pentru ca din pacate pot deveni agresivi. Ai putea(Daca iti permiti financiar) sa consulti un specialist in dresaj pentru a vedea ce temperament are cainele si daca il mai poate dresa.

Eu am avut doi ciobanesti si au avut firi diferite, primul a fost foarte cuminte, asculta si ne apara cu pretul vietii, dar al2lea a fost destul de agresiv(pentru ca bunica il cam batea), deci nu ai de unde sa stii...

4 răspunsuri:
| OoBunnyoO a răspuns:

Nu ar trebui sa iti fie frica. Cainii sunt la fel ca si oamenii din anumite puncte de vedere. Daca nu a suferit traume pana acum si daca a avut parte de niste stapani ok, o sa se vada ca nu e agresiv. In rest daca este tratat bine nu va musca pe nimeni.

| viotedy a răspuns:

Convinge-i sa luati unul mic care sa creasca cu voi.

| Droghh a răspuns:

Era altceva daca era de mic. avea frica de voi.

| anagrig a răspuns:

Poarta-te drgut cu el, incearca sa-l mangai, sa-i arunci mingia si tot asa pana va imprieteniti.