| AlinaBarbi09 a întrebat:

ieri cainele meu era sa ma muste de picior (caine ciobanesc mioritic) si acum iar a incercat si mi-e frica cand trec pe langa el ca se da la mine crying ce sa facc.caci nu i-am dat niciodata motiv sa fie rau cu mine.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
9 răspunsuri:
| IIIIIIIIIIIII a răspuns:

Si eu am un ciobanesc mioritic:X. Dar el se joaca cu minehappy Si daca nu ii convine ceva, dar foarte rar, te maraie si mimeaza ca te musca, dar nici nu te atingetongue. Am citit pe net ca de la o varsta, ciobanestii mioritici pot sa isi schimbe temperamentul si sa fie mai agresivi. Din fericire, la al meu nu s-a intamplat inca asta, desi are vreo 8 ani:X
Sper ca te-am ajutat

| oanabuysomeweed a răspuns:

Si pe mine m-a muscat mai demult catelusa mea de gat.Era lovita la labuta si eu am atins-o fara sa vreau.Cheama un doctor sa vada daca are probleme la labuta sau intreaba prietenii si rudele poate stiu ei mai bine.Sunt sigura ca nu ti-ar face nimic fara motiv.Succes!

| andreisandu28 a răspuns:

Daca este cainele tau si l-ai crescut de mic nu are cum sa te muste.am si eu un ciobanesc latra cand vede lumea e rau de felul lui ditamai cateluwinkingda eu cand ma apropi de el.e un dragalas:X tu cand treci pe langa cainele tau incearca sa iti ti respiratia sa nu respiri cand treci pe langa elwinking

| Ys a răspuns:

Sau poate a turbat si nu isi mai recunoaste stapana, sau poate simte ca iti este frica de el.Cred ca ar fi mai bine sa il tii legat o perioada de timp si tu sa te mai duci la el sa te joci cu el, sau mergi cu el la medic sa vezi ce se intampla cu cainele tau si acolo vei avea sper o explicatie mai clara ca oricum noi nu suntem medici sa stim ce are sau altele.

| νєησм a răspuns:

Nu ar trebui sa ti un caine care este rau cu tine,comportamentul lui nu poate fi normal daca tu il hranesti tu il ingrijesti poate ar trebui sa iti ei alt catel poate ceva mai mic, cum ar fi Bichion Havanez eu am un catel ca acest este foarte dragut si nu creste foarte mare nici o data in viata lui nu a indraznit sa ma maraie sau sa ma muste, imi pare rau daca tu il iubesti iar el iti arata o dovada de ura.Iti urez bafta la alegerea unei decizi stabile.big grin

| Lorena_9198 a răspuns:

Buna!
Incearca sa nu-ti mai fie frica de el deoarece cainii simt cand cuiva le e frica asa ca incearca ca nu mori... daca nu.nu am ce face. Fundita?

| iuliaraveica90 a răspuns:

Paii eu iti dau un sfat cand vrei sa plc undeva dai de mancare dar sa eu arunci mai departr si apoi sa fugi

| beeflower a răspuns:

Depinde cati ani are si daca e pui in fata lui inpunete privestel de la distanta in ochi si cu un ton sever si ferm spune-i nu nu e voie, atunci cand doreste sa te muste nu i da peste bot ca mai rau faci daca nu esti o persoana hotarata nu merge la el sa il prinzi de bot sa il privesti in ochi pentru ca daca nuesti fuaret hotarat te va ataca.Atentie! Daca nai peste 14 ani nu incerca asta!

| GeaninaSS a răspuns:

Si eu am tot ciobanesc mioritic, si mereu am avut ciobanesti mioritici. nu mi s-a intamplat niciodata asa ceva doar daca nu i-am intaratat eu. poate nu l-ai dresat bine. poate nu e vaccinat... are carnet de sanatate? intreaba mai bine un veterinar.