| BunnyHero a întrebat:

Heyy! Am o mica problema am un iepuras pitic si nu stiu ce sa-i mai dau de mancare in afara de iarba ( nu-i prea place) si bobitse speciale. Funda+vot

Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Buna!
Iepurele de casa este un rozator erbivor - aceasta inseamna ca regimul vegetarian este singurul potrivit pentru el. Ca iepurele sa fie sanatos si sa nu se ingrase peste masura, datorita faptului ca sunt animale lacome si mananca mai mult decat au nevoie, dieta iepurelui de casa trebuie controlata in cazul in care se constata tendinte de ingrasare.

Alimentatia iepurelui este alcatuita asadar exclusiv din vegetale - radacinoase, legume, fructe si seminte:

Radacinoase (si frunzele lor): morcov, telina, patrunjel, pastarnac, leustean, ridichi, sfecla;
Legume (numai frunzele): salata, varza, spanac, loboda, stevie;
Legume (numai fructele): fasole verde, mazare (cu pastai cu tot), ardei gras, castraveti;
Fructe: mere, struguri, pere, prune, caise, capsuni, cirese;
Seminte: floarea-soarelui, alune de padure (atentie, nu confundati alunele de padure cu arahidele!)
Alte vegetale: busuioc, lucerna, trifoi, iarba proaspata, fan, andive, frunze de papadie.
Nu este indicat ca iepurele sa primeasca coji de pepene (sarace in substante nutritive si indigeste), cartofi (si mai ales coaja cartofului, este toxica), ardei iute, citrice (irita mucoasa gastrica).

Atentie la plantele de apartament - unele pot fi foarte toxice pentru iepure, desi el le poate considera delicatese!
pentru mai multe detalii despre ingrijirea iepurilor, ai aici un link: http://www.animalutze.com/cautari/ce-mananca-iepurele-de-casa#
spor la treaba! sa-ti traiasca animalutul tau!, si eu am avut in copilarie, acum stau la bloc si nu ma mai lasa parintii, dar la bunica la tara am o intreaga colectie :*:*

9 răspunsuri:
| Siracuzia a răspuns:

Da-i legume.

| Valisha18 a răspuns:

Frunze de slata si de varza, morcozi mari ca sa-i roada, si taiati felii ca sa-i manance, felii de castravete daca-i plac, la unii iepuri nu le plac, marar, patrunjel. Sper ca te-am ajutat!

| alexutza1183 a răspuns:

Poti sa ii dai morcovi,salata, varza, mar

| LeeJiEun a răspuns:

Ii poti da:
Felii subtiti de morcov,frunze de farza,ridichi,coaja de castravete.
Frunze de papadie, floarea papadiei, mar sau coaja de mar.
Dar cu sinceritate iti spun ca iarba e cea mai buna mancare pentru el.Mia zis un veterinar care se ocupa cu iepuri.
Bineinteles ca trebuie sa i dai apa si cateodata sa uzi iarba pe care i-o dai. Sper ca te-am ajutat. fundita?big grin

| anndrada98 a răspuns:

Morcovi,lucerna,salata,varza,mar,porumb,iepurasul meu adora painea tare sau obisnuita dar la cea obisnuita da-i mai mult coaja decat miez.

| mdany a răspuns:

Morcovi,telina,frunze de varza sau salata, ardei.

| afrodita3333 a răspuns:

Incearca niste morcovi taiati marunt sau varza sau salata de diferite feluri

| razvan_3732 a răspuns:

Morcovi,frunze de varza, cartofi, conopida si legume uscate si bineinteles apa.

| edy80 a răspuns:

Dai putine crengute cu frunze si morcovi