Întrebare recomandată | anonim_4396 a întrebat:

Heyywinking TPU, am o pisica acasa pui si tot musca este disperata cum o pot dresa? stiu ca este cam greu...dar eu vr sa invete sa nu mai muste! Funda vot!

Răspuns Câştigător
Elianna
| Elianna a răspuns:

Trebuie sa ii spui cu glas tare "nu-i voie" si sa o peznesti usor cu varful degetelor tale peste varful urechilor.
O va durea un pic dar va asocia durerea cu muscatura si vorbele tale si incet-incet se va dezobisnui.
Dar daca este pui...toti puii fac asta! Pana le cad dintii de lapte (cam pe la 6 luni).
Sunt precum copii mici,baga tot ce gasesc in gura! Si isi dezvolta instinctul de vanator.
Trebuie sa ai rabdare cu el, dar cateva comenzi trebuie sa invete."Jos",'nu-i voie", numele lui... Cu timpul, numai cand ii vei arata degetul a amenintare, va sti ce are de facut!
Ca pisicile au o memorie uluitoare cand este vorba de ceva neplacut.Cum este de ex. taiatul ghearelor sau administrarea de medicamente pe gura! Daca prima data le-ai pacalit, a doua oara nu le mai prinzi!

14 răspunsuri:
| PinkPanther a răspuns:

Spui tare "au" sa stie ca te doare, si daca iti da sangele ii dai pe la nas, nu le plece mirosul de sange, asa o sa invete sa nu mai muste. Asa am dezobinuit-o pe a mea, inainte zgaria si musca serios, acum in joaca apuca cu chearele si dintii dar foarte rar zgarie si atunci superficial, deci merge

| Assu53 a răspuns:

Are purici, si cand o musca cate un purice se sperie si musca tot ce prdinde rolling on the floor))

| AlexandraPrincess a răspuns:

Nu o lasa sa te muste, asa am facut si eu!

| AnnonnyMa a răspuns:

laughing si a mea musca tot timpulaughing dar eu nu imi fac probleeme, oricum eu am vrut s.o invat sa mustelaughing

| Bebe09 a răspuns:

Se joaca, nu trebuie s-o bati pentru asta, cand o sa creasca nu o sa mai fie asa.

| AleKkKs a răspuns:

Poti ridica mana la ea mereu cand vrea sa muste. Cu timpul ea nu va mai avea acest obicei.

| anonim_4396 explică (pentru AleKkKs):

I ac asa tot timpul chiar i dau si una peste cap laughing dar tot nu se opreste.

| sqrtnoshoot a răspuns:

Toti puii musca laughing

| AlinnATha a răspuns:

Cand mai face asa ridici mana si ii spui "nu-i voie" apoi o pedepsesti o lasi putin
afara putin sa nu inghete de frig apoi cu timpu cand mai face ceva va stii ca o vei da afara si nu va mai face asa

| PunisheR01 a răspuns (pentru AlinnATha):

Daca o da afara pleaca si se intoarce peste 2 luni laughing

| AlinnATha a răspuns (pentru PunisheR01):

Loll ma referam daca sta la cutre sa o lase putin afara ( in curte)laughing

| PunisheR01 a răspuns (pentru AlinnATha):

Aaaaaaaaa looolll laughing

| horsesmylife a răspuns:

Nu prea ai ce sa-i faci daca zici ca e pui.si pisia mea cand era mica (pana la un an) musca si sarea la picioare. dupa s-a potolit

| strangemaxx a răspuns:

Am si eu un motan, cand era pui la fel facea, adica musca si nu era deloc cuminte subscriu la ce a scris Elianna la metode si te asigur ca si timpul se vor rezolva anumite lucururi.
Pe la 2ani se va puturosi adica va dormii cam mereu si nu prea se va mai juca decat cand are chef happy succes!
Motanul meu acum are 5 ani jum
Si daca tu tot motan ai iti recomand ( daca stai la bloc ) sa-l castrezi pe la 1 an 1 jum pentru ca va face foarte urat.
Si daca ai pisica tot iti recomand sa o castrezi ca pot aparea inflamari la organele genitale.