| idccc a întrebat:

Hi there.
Buna, deci saptamana viitoare o sa merg in Hornbach si am de gand sa-mi iau niste pesti ( nu multi, 4-5 maxim). Vreau sa stiu cateva detalii pentru ca n-am habar cum sa ingrijesc pestii sau animale de genul.Asa ca o sa intreb :
1. Pot sa tin 4-5 pesti intr-o cutie alimentara (de plastic) din aceea mare?laughing
2. E scump sa tii pesti?
3.Care sunt elementele necesare (e nevoie neaparat de termometru, neon, etc)?
4.Ce fac cu pestii noaptea, la intuneric?
5. De unde iau plante?
6. Daca vreau sa-mi cumpar o testoasa, pot sa le o tin impreuna cu pestii?
7. Dupa cat timp fac icre si cum curat vasul?
8. Cum spal pestii?
9.Ce specii sa-mi iau ca sa nu se certe, vreau si masculi si femele de preferat.
Daca mai aveti alte sfaturi sau lucruri despre PESTI, spuneti-mi va rog...
Referitor la o testoasa..Cum se intretine si daca pot sa o tin cu pestii.
Multumesc, dau funditalaughing)

Răspuns Câştigător
| Doja a răspuns:

1) nu tine pesti in plastic, doar sticla
2) pestii au nevoie de o investitie initiala in acvariu, pompa, filtru, plante, nisip. Depinde foarte mult ce fel de pesti vrei sa-ti iei (apa dulce/sarata)
3) elementele necesare sunt mai sus. Ai nevoie de un filtru, de ceva lumina ca sa se simta ca exista ciclu noapte zi,
4) speciile nocturne se plimba, cele de zi dorm.
5) tot din hornbach
6) poti, daca vrei sa iti manance pestii
7) f putini pesti se inmultesc in captivitate. Daca vrei sa n-ai probleme poti sa nu iei femele sau sa iei doar femele. Lucru destul de greu pentru ca anumite specii n-au dimorfism.
8) Cu pasta de dinti, periuta automata, si cu f multa atentie la sub-aripa. Speli acvariul de alge, nu pestii.
9) E complicata treaba asta. Pestii concureaza pe inaltimi si intre anumite specii. De exemplu, pestii care stau la suprafata (ex: guppy) nu au absolut nici o treaba cu cei de la mijloc (neoni) sau cu cei care stau pe fund (plecostomus). Dar in cadrul acelorasi paliere exista competitie UNEORI. De ex zebrele cu neonii nu se cearta, dar daca iei un siamez pentru alge va fugari neonii dar poate sa ignore zebra.

Trebuie sa faci cercetare. Sfatul meu e sa stai departe de crapi sau betta. Pt ca unii fac mizerie, iar altii sunt extrem de violenti.

Daca vrei sa-ti iei un acvariu mare (1m+), care te duce undeva la 1000 -1700 ron, poti sa-ti iei pesti mai mari. dar cel mai bine incepi cu ceva mic, pesti mici, eventual vreo 2-3 angelfish + pestii de companie.

Testoasa are nevoie de un acvariu mic cu piatra sau ceva pe care sa poata iesi la uscat. Daca iti iei femela va muri pentru ca nu poate sa faca oua in captivitate. Masculii au unghii f lungi, coada mare si sunt mai mici ca dimensiune.

E f usor de intretinut, nu necesita filtru, poti sa o lasi sa se plimbe si prin casa daca nu calci pe ea. Mananca orice, mai ales pesti dar trebuie sa-i dai si carne din cand in cand.

Acvariul pentru broaste e diferit de cel pentru pesti.

| idccc explică (pentru Doja):

Multumeeeesc, deci daca imi iau testoasa, ea va iesi singura din acvariu? si e neaparat sa stea pe uscat sau in apa?
pentru ca la mine in camera e complicat, am multe colturi unde ar putea intra, fiind mica.:0

| Doja a răspuns (pentru idccc):

Testoasa nu sare, si nici nu se catara pe sticla. Deci esti in siguranta.

In schimb daca iti iei 2 se pot sui una pe cealalta ca sa sara afara. Exista exemple.