| tl34 a întrebat:

Hi TPU! Deci mi-am luat niste pui de pisica mici de tot. Unuiia dintre ei ii ies viermi din popou.Este vreo boala sau... Puteti sa radeti cat vreti...Ce pot face?

Răspuns Câştigător
| mimi2000mimi a răspuns:

Stai calma, nu e boala.viermii aia se numesc limbrici...sau tenii...in orice caz, sunt paraziti interni.du-te la veterinar si cumpara-le medicamente anti-paraziti.sau,supa ce cresc mai mari,poti sa le dai usturoi proaspat, pisat si putin spalat si sa le pui cu carne ca sa manance, de mai bine ii cumperi medicamente, ca de la usturoi se poate imbolnavii, daca ii mic.

5 răspunsuri:
| Zenithf a răspuns:

Mimi a gresit, in sensul ca o parazitoza este tot o boala.
Si, in cazuri severe, este mortala.
Mersul la veterinar nu este o optiune, este o obligatie, asta in cazul in care vrei ca puii astia sa traiasca. Usturoi nu poti sa le dai.

| Cat a răspuns:

Buna! Fa o vizita la veterinar cu ei. Au nevoie de deparazitare interna si externa. Medicul iti va spune si cand trebuie sa revii pentru a le face vaccinul.
De asemenea, in situatia in care au viermisori, dupa cum ai descris tu, este posibil ca si tu, si familia ta sa fiti nevoiti sa luati pastile. Vei primi toate detaliile de la veterinar, dar nu amana vizita. E periculos si pentru animale, si pentru tine.

| marrrrriaaaaaa a răspuns:

Nu stiu exact daca e o boala dar cred ca le zice paraziti intestinali.Mai bine mergi la un doctor veterinar si il intrebi.Cred ca exista ceva medicamente pentru asta.happy

| DeyuPtk a răspuns:

Poate sa si moara de la ei pentru ca ii "fura" toata mancarea...si el nu ajunge sa se hraneasca asa ca fuga la doctor ..nu te poate costa prea mult

| DeyuPtk a răspuns (pentru DeyuPtk):

Si NU le da usturoooi! :-| chiar daca ti se pare mai simpla metoda asta...nu e buna