| anonim_4396 a întrebat:

Ii fac rau prea multe seminte de floarea sorelui (neprajite si nesarate) unui hamster si cam cat ar trebui sa-i dau?

12 răspunsuri:
Răspuns utilizator avertizat
| Duucu a răspuns:

Imi faci pofta.Nu cred ca va pati nimic, sunt foarte sanatoase pentru ei.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Hamsteri au nevoie de o hrana foarte variata, incepand de la legume si fructe si terminand cu semintele. Ii poti da deci seminte daca-i plac, cateva in fiecare zi, dar are nevoie si de alte alimente. Uite aici un articol:
http://www.animalutze.com/articole/hranire-hamster.php

| Ho1 a răspuns:

graunte,seminte,LEGUME: morcovi, salata, patrunjel (bogat in vitamina C), fasole pastai, porumb;
FRUCTE: banane, mere, nuci, caise;
CARNE: de pasare (pui, curcan) - fiarta, nu prajita;
ALTE ALIMENTE: orez fiert, ou fiert, paste, paine uscata.

Vitaminele (legumele,fructe,mar)sunt mult mai importante decat graunde, seminte si altele de genul asta, dar nu-i nimic daca-i dai e important sa-i dai mai des vitamine ca sa se intareasca emunitetul.

Daca ceva, poti sa vizitezi un veterinar, n-ar strica!

Bafta happy
Funda?

| mimi2000mimi a răspuns:

Nu prea e bine.eu te-as sfatui sa ii dai nesarate, 15-20 pe zi, sau daca is sarate, spala-i-le putin.eu asa fac

| Sup3rN0va a răspuns:

Atata timp cat nu sunt prajite si sarate e in regula poti sa-i dai cate vrei si cate vrea si el.
Evita sa-i dai:. citrice,lapte,usturoi, ceapa, muraturi, ciocolata, nimic conservat sau dulciuri. si seminte de majoritatea fructelor.
Ai grija cu fructele nu prea multe mai bine ai dai si apa. poate pati o boala care i se strange apa sub gat datorita faptului ca a depasit doza zilnica necesara.
Du-te la pet-shop si cere mancare varsata aia e cea mai buna.

| Fiona232 a răspuns:

Trebuie sa ii dai bogate in vitamina C

| Haney a răspuns:

Nu deloc.da-i cam o manuta ajunge daca doar atat ii dai de mancarewinking

| AleeAleexandra a răspuns:

Am si eu un hamster si ii dau mereu seminte, pana se satura el si nu mai vrea. Un pumn de seminte ar fi in regula. ^-^

| DimiSiAtat a răspuns:

Uite,semintele nu fac rau hamsterului tau deoarece are ceva pungute in gilimele in laterala la care isi pastreaza mancare. ar fi bine sa nu fie cu sare, dar neprajiti nu-i nimic..cat de cantitate, 1\4 din bolul ei cred ca ar fi suficient.in caz ca vezi ca nu ii plac semintele acceseaza la altele cum ar fi graunte de porumb, grau, multe fructe si legume (ai grija sa fie spalate ) si fara sare... sper ca te-am ajutat!