| Denisior a întrebat:

Imi puteti spune va rog frumos cum pot dresa catelul meu sa stea in jezi?

Răspuns Câştigător
| heiii a răspuns:

Hmm..eu am invatat o pe catelusa mea fara sa vreau. i am zis de cateva ori,, sezi'' ..la inceput doar se uita, iar dupa aia o data sau maxim de 2 ori am apasat o pe fund dupa ce am spus,, sezi''. dupa aia se aseza singura dupa ce repetam de mai multe ori. nu i am dat recompensa niciodata.doar am felicitat o. cred ca este important cat este de inteligent si receptiv cainele, daca te asculta in general, daca pentru el este importanta afectiunea care i o dai. incearca sa il inveti doar prin felicitari, fara recompense. dupa aia este posibil sa se obisnuiasca asa, iar cand realizeaza ca nu ii vei da nimic, nu te va mai lua in seama.

4 răspunsuri:
| MeimeiPinguinu a răspuns:

Ceau
Studiez medicina veterinara:
Ca sa inveti un caine sa faca anumite trucuri, gesturi etc va dura o perioada de timp, sa zicem: o saptamana (daca exersezi cu el in fiecare zi cate o ora-doua)
Un caine va fi mai activ si mai fericit daca il dresezi in aer liber. L-ai putea duce in parc sau undeva mai retras unde nu intra in contact cu multi caini si oameni deoarece ii va distrage atentia.
Cand te duci cu el asigurate ca ai la tine o punguta cu: biscuiti, carne fiarta, hrana uscata pentru caini etc.
Cand ai ajuns la locul in care doresti sa il inveti il pui in fata ta, repeti cuvantul sezi, pui mainile la el pe spate langa fundulet si impingi sa se puna pup dupa care stai dreapta si ii dai recompensa ( nu uita sa repeti cuvantul SEZI )
Si vei face la fel si cu Culcat doar ca atunci il intinzi pe jos (nu uita sa-i dai recompensa si sa-l feliciti)
Dupa un anumit timp el va invata si nu va mai necesita de recompensa.
Succes! happy

| Burghelea_Lacra_1971 a răspuns:

Buna :* Si eu am o Bichonita pe care am invatat-o in timp toate comenzile pe care trebuie sa le stie un catelus la varsta de 1 an si 6 luni... Niciodata nu am insistat. Totusi mereu, cand stateam in preajma ei eram calma si ferma. Daca vei fi asa ea va invata ca esti stapanul ei si te va asculta. Totusi, daca nu vrei sa astepti, poti repeta cu ea de cate ori ai ocazia. Ii spui sa sada, repeti, si daca nu intelege ( bineinteles la inceput nu va intelege) o tragi in jos usor de coada sau o presezi pe zona dorsala. Este relativ simplu, dar trebuie sa ai rabdare.Ca sa ii dai mai repede de inteles ca asta vrei de la el trebuie sa il rasplatesti cu orice, de obicei manacare sau cu o incurajare gen bravo baiatu sau asa ceva. SUCCES! ( * daca ti-a placut raspunsul meu, nu uita sa il alegiwinking )