| anonim_4396 a întrebat:

Nu demult mi-am cumparat un catel de rasa pinscher pitic si are doar 7 saptamani. Atunci cand se simte singur incepe sa chitae si nu se poreste pana nu il ia cineva in brate. Imi puteti spune cum as putea sa imi fac catelul sa stea singur mai multa vreme mai ales acum ca eu voi merge la scoala. Va rog mult.

8 răspunsuri:
| Emena a răspuns:

Unu la mana,cateii nu chiţăie,ci plang. Avand in vedere ca este micut si era obisnuit cu mama lui,e normal sa planga. Iar doi, de ce ti-ai luat caine daca nu poti avea grija de el? O sa isi faca treburile prin casa iar daca tu esti la scoala cine strange dupa el? Daca unul dintre parintii nu munceste, lasa-l cu el, sau roaga o prietena, o vecina sa stea cu el

| WhiteLife a răspuns:

Buna!

In primul rand catelul e mic (nu ca dimensiuni), deci, in primul rand tu trebuie sa-i asiguri caldura, trebuie tinut invelit.
Doi, daca tu nu stii multe despre catei nu-i critica pe cei care ti-au dat sfaturi si au scos in evidenta nestiinta ta, nu e vina lor ca tu pleci de acasa, ei au facut tot posibilul sa-ti dea sfaturi pentru binele catelei tale.

O zi placuta!

| Zenicide a răspuns:

L-ai luat prea devreme. Du-l la cineva pana esti la scoala, dupa ce creste ii va trece.

| ByaBii a răspuns:

Eu am pus doar o intrebare si nu tiam cerut Emaaa sa ma critici doar pentru ca mi-am luat un catel.Eu am vrut de mica unul si abia acum l-am primit cadou de craciun.Eu am grija de el dar nu pot lipsi de la scoala ca sa am grija de catel si vam cerut doar un sfat.Deobicei cainii se iau de mici asa ca l-am luat cand avea 7 saptamani, acum are 8 si cu cat il iei mai devreme,, adica incepand cu 6-7 saptamani,, cu ata e mai bine.

| ByaBii a răspuns:

Am vrut un raspuns nu o critica.

| ByaBii a răspuns:

In primul rand witelife de unde sti ca eu nu ii ofer conditii? In al doilea rand vam cerut doar sa imi spuneti daca stiti cum sa o fac sa nu mai planga,, daca nu stiti atunci nu raspundeti la intrebarea mea.Eu ii ofer adapost si caldura, mancare, apa, tot ce are nevoie iar persoana de la care am cumpar cateaua a spus ca e bine sa o luam de la varsta asta asa ca nu mai spuneti ca e prea mica.

| simonaflorentina a răspuns (pentru ByaBii):

Catelusa mea am luat-o cand avea aproape 3 luni si totusi a pland si la mine cand plecam la servici cam 2-3 saptamani pana s-a obisnuit cu programul. Acum sta aproape 9 ore singura dar la inceput i-am limitat accesul in toata casa si cand plecam o lasam numai in hol si baie. Asa a invatat sa faca nevoile la baie cand nu este nimeni sa o scoata afara. Asa ca inarmeaza-te cu rabdare si sunt sigura ca o sa reusesti.

| ByaBii a răspuns (pentru simonaflorentina):

Multumesc mult pentru ca miai raspuns la intrebare happy