| cracks54 a întrebat:

Imi spuneti si mie cateva curiozitati despre balene va rog? Funda.Nu este pentru scoala vreau sa ma informez ca dau un concurs cu fratele meu despre cele mai tari curiozitati si am ales balenele!

3 răspunsuri:
Apache
| Apache a răspuns:

Balena albastră
sau uriaşă, este cel mai mare mamifer care a trăit vreodată. Este cu
atât mai surprinzător cu cât din multitudinea speciilor oferite hrană
de ocean, aceasta se hrăneşte cu una dintre cele mai mici
plante, planctonul. Chiar dacă vânează în apele adânci, balena este
obligată să iasă la suprafaţă pentru a lua aer.Aerul expirat îl elimină
sub formă de presiune, ce determină apariţia unor jeturi de chiar şase
metri înălţime.
Mod de viaţă
La fel ca celelalte mamifere
marine, balena albastră provine şi ea din mamifere terestre.Cu milioane
de ani în urmă,propabil hrana abundentă au ademenit-o în apă,drept
urmare constituţia i s-a modificat treptat. Deşi practit s-ar putea
mişca liberă oriunde în mare,aria sa de răspândire este redusă la numai
anumite regiuni. Aceasta se datorează faptului că sunt puţine locuri în
mările lumii unde are suficient plancton la dispoziţie. Formarea anuală
a gheţii obligă balenele albastre să migreze în apele
tropicale,calde, dar unde din cauza hranei insuficiente sunt nevoite să
sufere de foame.
Reproducere
Balenele albastre trăiesc în relaţii
strânse, frecvent putând fi văzute grupuri a câte două-patru
exemplare.In timpul vânătorii sau reproducerii se formează şi grupuri
mai mari. Imperecherea are loc în apele tropicale aici născându-se şi
puii.Deoarece au un strat termoizolat de grăsime, subţire, nici nu ar
putea rezista în apele mai reci.La naştere au aproximativ şapte metri
în lungime şi o greutate de două-trei tone.Fiind un mamifer
marin, alăptarea micii balene are loc tot în apă. Puiul suge mai mult de
600 de litri zilnic, până la vârsta de două luni şi lungimea DE 15 metri.
Mod de hrănire şi vânătoare
În
zona Antarticii balenele consumă exclusiv raci plutitori şi krilli
antarctici.La studierea stomacului unei balene s-au găsit 450 de kg de
krilli.În apele Polului Nord se hrăneşte cu trei specii de raci. În
apele îngheţate oxigenul şi dioxidul de carbon,sunt în cantiţăţi mai
mari decât în apele tropicale,astfel lumea vie este mai bogată în
aceste ape. Contrar dimensiunilor sale,balena, înoată repede, putând
atinge chiar viteza de 10-15 noduri.Hrana şi-o propune în special la
scufundare. Poate petrece chiar două ore la adâncimea de 500 de metri.În
timpul ieşirii la suprafaţă îşi croieşte drum prin norul de
plancton,înghiţând mari cantităţi de apă. Îşi închide gura pe
jumătate,în timp ce pompează apă prin fanoane,captând astfel o
cantitate mare de plancton nutritiv.
Balena şi omul
Datorită
dimensiunilor,balena albastră a devenit principala pradă în timpul
înflorii vânătorii de balene. După ucidere, corpul lor era transformat în
grăsime folosită în industria alimentară, iar fanoanele erau folosite pe
post de oase de peşte. În 1930-1931 au fost ucise 30.000 de balene
albastre.De atunci,efectivul se reface treptat, cu toate aceastea, astăzi
trăiesc numai 2.000 de balene albastre.Organizaţii influente încearcă
protejarea balenelor albastre şi celelalte balene şi reuşesc.
Ştiaţi că
Cel
mai mare mascul descris vreodată a avut 31 de metri lungime.Conform
măsurăturilor bine documentate precis, cea mai grea balenă a avut
178.000 de kilograme greutate.
În rândul marinarilor englezi,balena
albastră era cunoscută sub denumirea de balenă cu sulf, deoarece în
apele nordice era acoperită de un strat subţire de vegetaţie oceanică
ce îi camufla culoarea.
Oasele de balenă(oasele de peşte) erau
folosite în trecut,printre altele, şi pe post de ace de păr,de către
femei,în realitate erau fanoane.
Sistemul de filtrare al hranei la balena albastră
În
locul dinţilor,balena prezintă plăci cărnoase, numite fanoane, ce
constituie un sistem de filtrare a hranei.Prin această sită
uriaşă, poate ca la fiecare înghiţitură, să capteze planctonul din chiar
şi cinci tone de apă. Balena albastră are aproximativ 320 de plăci
cărnoase(fanoane)a câte 100cm, lungime şi 55cm lăţime.Fiecare fanon se
termină printr-o mustaţă cu ajutorul căreia este reţinută şi cea mai
mică pradă. După ce a expulzat apa din gură, balena îşi linge prada cu
limba cărnoasă.
http://cslove.4ulike.com/t2212-curiozitati-despre-balene

| CariBit a răspuns:

Ce-o zis apachelaughing