| baubau_9290 a întrebat:

In ce clasa trebuie citita cartea "LA MEDELENI"? pe a 9a sau a 10a? si cum e, v-a placut?

Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Pai daca esti in a 9a sau in a 10a cred ca este momentul cel mai potrivit fiindca poate fii inteleasa mai usor. Pe mine profesorii m-au pus sa citesc in a 6a La Medeleni si mi-a fost putin cam greu s-o inteleg fiindca eram mica si mi s-a parut cam avansata. Asa ca eu iti recomand sa o citesti daca esti la liceu ca sa o poti intelege mai usor, iar din punctul de vedere este o carte interesanta si merita citita.

19 răspunsuri:
| Addaaa99 a răspuns:

Salutlaughing
cartea la medenleni am citit-o in a 4a rolling on the floor
a fost faina

| Petronela a răspuns:

Poti sa o citesti cand vrei, e o carte pe care ti-o recomand pentru ca e foarte frumoasa

| Gentiana a răspuns:

Tin minte ca mi-a cumparat`o mama prin a 4-a.Si sa stii ca e foarte interesanta.Am citit tot volumul foarte calumea.winking

| LoveMe a răspuns:

Pai sincer mie mi-a placut carte happy
si nu am citit`o nici int-a 9 a si nici intr-a 10 ahee hee
eu am citit-o in clasa a 5alaughing

| kiddutssa a răspuns:

Eu am citit cele 3 parti in clasa a 5-a. Profesorul de romana ne-a recomandat-o si chiar mi-a placut. in a IX-a si a X-a, citeam freud si shoghun... s-au cam schimbat vremurile din cate observ...trist

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Clasa a5a-a6a e cartea...si are 3 volume din cate stiu... le-am citit pe toate 3 intr-o luna.(ne obigase profa)

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Eu o citesc in a 5a in vacanta ca tema?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Si eu citesc acum cartea. E foarte frumoasa, dar sunt de acord cu Sophie.Primul vol. e foarte foarte frumos.Si celelalte, dar isi pierde din farmec.Acum am trecut clasa a 8a ne-a dat-o ca tema.Presupun ca daca o citeam prin clasa a 4a primul volum il intelegeam, dar la al doilea ...Probabil o sa il citesc si prin clasa a 10a. cred ca atunci o sa imi placa si mai mult. Oricum merita citit!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Pe a6a

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Eu am citit-o in clasa a 3-a cand am vazut in manual un fragment si m-am indragostit de el.nu exosta varsta de citire

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

In cl a 1 a

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

In a 4a

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ma pe noi ne-a pus nenorocita aia so citim din a 5a si daca no facem pune 3 deci nu te mai vaita

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Eu am citi-o in clasa a5a si nu prea mi-a placut

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Eu am citit volumul 1 in vacanta din clasa a5 a pentu ca asa mi-a cerut doamna propesoara.este foarte interesanta. merita citita. mie mi-au dat lacrimile cand am citit sfarsitul. citeste-o si tu!

| jojobg a răspuns:

La Medeleni de Ionel Teodoreanu face parte din lectura obligatorie pentru clasa a-VI-a. Eu am citit cele 3 volume in clasa a-V-a dar sincera sa fiu, primul volum a fost mai interesant deoarece prezenta copilaria celor 3 copii si dragostea inocenta ce apare in copilarie. In volumele 2 si 3 ei sunt deja adolescenti spre adulti si isi pierd incetul cu incetul farmecul. Este o carte foarte interesanta si chiar iti recomand sa o citesti. Sper sa iti placa happy

| 100%Diana a răspuns:

Eu am citit-o in a 3-a, si da, mi-a placut.

| Blue Eyes a răspuns:

In clasa a6-a

| baubau_9290 explică:

Hmm eu am auzit ca e lectura obligatorie pentru liceu :clasa a9a sau a 10a.ms ca m-ati lamurit :d