| deny a întrebat:

In curand voi avea o catelusa si pentru ca stau la bloc ma inspaimanta gandul ca va avea ciclu de 2 ori pe an. Daca o castrez va mai avea ciclu sau trebuie din 6 in 6 luni sa stau cu pempers ul dupa ea?

4 răspunsuri:
| melynda a răspuns:

Asa am patit eu cu pisica. nu trebuie castrata. exista un fel de injectie ce se da o data la 6 luni special pentru asta.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

NU o castra! Nu este asa de rau precum pare.

| Laura927 a răspuns:

Nu o castra!
Ciclul la catele nu este atat de rău precum crezi tu!
Nu este ca la noi, mai ales daca e de talie mica.
Sunt doar câteva picături maronii depinde de ziua in care este.
Sunt chilotei speciali pentru zilele astea si înăuntru poti pune un proterslip micuț de al tau( daca esti fata laughing )!
O sa arate funny cu aia pe fund laughing
Doar sa ai grija i-l fure din chilotei si sa i-l roadă ca a mea asa a facut :/
Cand am prins-o cu fapta, am certat-o si i-am dat si vreo doua pe cocoașă cu ziarul facut sul si după nu la mai rontait.
Stai linistit/a nu e asa rău precum crezi tu si oricum catelele in perioada aceea se ling tot timpul sunt ft curate.
Bafta.

| Areea995 a răspuns:

Castrarea cunoscuta in termeni medicali sub denumirea de ovariectomie, consta in suprimarea activitatii ovarelor ( gonadelor ).

Castrarea se poate realiza chirurgical sau medicamentos, aceasta din urma se obtine prin folosirea preparatelor hormonale si care este tot mai mult preferata in ultimul timp, din considerente de ordin umanitar protejind in acest fel organismul de suferinta fizica consecutiva interventiei chirirgicale.

Castrarea la catea este un act responsabil atit din partea proprietarului catelei cit si din partea medicului veterinar curant prin alegerea modului de realizare a acestei interventi asupra organismului fie chirurgical fie medicamentos, amindoua metodele prezentind anumite riscuri cu urmari asupra vietii in continuare a femelei.
Odata castrata, nu mai poate face pui.