| veronika21 a întrebat:

Stau la casa si am o catelusa. parintii mei nu sunt de acord cu gandul meu de a o pastra pentru ca ne distruge recolta. ce trebuie sa fac?

Răspuns Câştigător
| CătălinKeenshi a răspuns:

Ar trebui sa fii cu ochii pe ea ( catelusa ) sa nu se duca in gradina ( sau unde aveti dv. recolta ), si sa o dresati sa nu manance de acolo ( cand da sa se duca acolo, o gonesti... : te faci ca dai cu piatra, te dai spre ea, vezi tu... )
Atunci, si parintii tai vor fi mandri pentru ca ai fost in stare sa o dresezi, si cel mai important, iti vei pastra catelusa big grin

8 răspunsuri:
| T7uk a răspuns:

Prima varianta: o tii legata in curte si cea dea doua varianta pui un gardulet ca sa nu mai intre in gradina.

| onasis1961 a răspuns:

Păi ce recolta aveti de o distruge un catelusi. Faceti un tarc sau dresati-l.

| veronika21 explică (pentru onasis1961):

Avem o gradina imensa. incerc. multumesc!

| CătălinKeenshi a răspuns:

Sa fii cu ochii pe ea sa nu se duca :
Cand da sa mearga la recolte, te faci ca dau cu piatra in ea, o sperii, te rastesti etc... Asa iti vei pastra catelusa, si parintii tai vor fi mandri de tine.

| DenisCrisan a răspuns:

Ori ingradesti recolta, ori "ingradesti" catelusa, adica nu sa o ti intr-o cusca de 2 x 2. Ii faci un loc doar al ei unde sa aiba cusca, tot ce trebuie, doar ca sa fie ingradit.

| xToxiq a răspuns:

Poti face un mic gardulet in jurul pamantului cu recolta ca sa nu mai patrunda acolo catelusa.Si eu eram in acceasi situatie.Atunci am facut un mic gardulet sa nu patrunda pe acolo.
Sau ai mai putea sa o dresezi in acest fel incat sa numai distruga recolta.
Sper ca te-am ajutathappy

| veronika21 explică (pentru xToxiq):

As putea sa o dresez, dar nu ma asculta, e foarte mica, dar nu am cum sa pun un gard deoarece eu am gradina foarte mare. dar voi incerca sa indepartez catelusa! multumesc!

| xToxiq a răspuns (pentru veronika21):

Hm...daca nu te asculta poti sa o duci la scoala de dresat caini.
Alta varianta numai stiu.