| EvilWolf a întrebat:

Intrebare urgenta! Am o pichineza de 3 ani, si la labuta stanga i-a crescut o ghiara prea tare si acum s-a facut ca un covrig (aproape) si cand merge ii tot intra in labutasad Iam taiat ghiarele mai demult acum vreo 3-4 luni in urma... si nu am fost atenta si s-a intamplat chestia asta neplacuta(
Va rog mult dati-mi un sfat, mi-e frica sa nu fie ceva foarte grav, la veterinar nu sunt sigura daca o vom putea duce azi sau maine(( va rog sunt foarte ingrijorata, iar ea nici macar un sunet nu scoate(
Dau funda pentru cel mai bun raspuns!

Răspuns Câştigător
| paulaaaaa a răspuns:

Cel mai bine ar fi sa o taiati voi acasa, dar eu una sunt de parere ca trebuie dusa regulat la veterinar sa ii taie unghiutele, pentru ca ei stiu cel mai bine lungimea. Si daca nu se vaita cand merge sau nu schiopateaza, inseamna ca nu o doare. Cel mai bine ar fi sa o taiati sau sa o duceti la veterinar sa o taie ei. Bafta :*

| EvilWolf explică (pentru paulaaaaa):

De fapt pe ea o doare ca se vede, cand vreua sa ma uit la labuta ei se vede ca nu ii place, cel mai interesant e ca acea ghiara e de vreo 3 ori mai mare decat celelalte si e mai neagra :/

5 răspunsuri:
| RedNose a răspuns:

Poti rezolva taind unghia respesctiva. Aceeasi problema am avut si eu cu catelusa mea pechinez, i-am taiat ungiile, ca are la ambele picioare din spate cate o unghie de aia, iar o data am fost la vet sa i-o taie si mi-a spus ca acele unghii nu-i sunt de ajutor si se pot scoate, dar doar la un cabinet veterinar.

| viotedy a răspuns:

Taiati-o.probabil ati uitat una netaiata.

| EvilWolf explică (pentru viotedy):

Problema e ca pana acum mergeam la vet pentru asa ceva, ca sa nu face vreo prostie cumva. Iar acum n-am instrument special pentru asta.

| pinkdimond a răspuns:

Hei nu te ingrijora gandeste pozitiv si plus la veterinar nu trebuie sa te duci neaparat poti sa il suni pe doctor sa ii explici sau daca are mail ii trimiti cateva poze dar nu fa nimic pana nu la-i contactat pe doctor si nu mai fi asa stresat pentru ca influentezi catelusul adica nu e ceva foarte grav bunica mea a avut un foxterier si niciodata nu i-a taiat unghiile