| Diana_Dia_2000 a întrebat:

Pisica.mea a venit acasa cu o rana grava la labuta(pare ca i-a intrat ceva prin labuta,rana avand iesiri prin ambele parti) am bandajat-o si am pus antibiotic si rivanol.Ce pot sa fac? La veterinar nu pot sa o duc sunt la tara se va vindeca? Va rog daca aveti un sfat ce as putea sa fac, sunt ingrijorata.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| wpAbby a răspuns:

Dacă nu mai stai mult la tara lasa-i bandajul pe lăbuța! Nu se va vindeca asa, din senin, dar nu ii scoate bandajul pentru ca oricand se poate infecta. Când te întorci du-te cu ea de urgenta la veterinar pentru a-ți da el mai multe sfaturi.Mult succes (amandurora)!

6 răspunsuri:
| CristiDinBucuresti a răspuns:

Duo la veterinar el stie exact ce tratament sa i dea.

| Diana_Dia_2000 explică:

Numai sangereaza insa rana este adanca, si imi este teama ca se infecteaza.

| Diana_Dia_2000 explică:

Multumesc pentru sfaturi, am o veste buna cand am desfacut bandajul sa ii punem o crema dezinfectanta am vazut ca nu a strapuns prin.labuta

| Țigănuș_Nicoleta_1982 a răspuns:

Bună, ar trebui să îi schimbi bandajul zilnic și desigur nu lăsa prea mult pisica afară, însă dacă șchiopătează e posibil să îi fi rămas ceva în lăbuţă

| Denisaa18112003 a răspuns:

Eu va propun sa o duceți la veterinar, poate fi ceva serios.

| DavideDavid a răspuns:

Cheama salvarea veterinara! Daca ii mai curge sange, o sa faca hemoragie si o sa moara